آجیل شب عید

به صفحه محصولات آجیل شب عید در آجیل فروشی آنلاین حاجی بادومی خوش آمدید. قبل از آنکه روایت خواندنی حاجی بادومی از خاطرات نوروز و آجیل نوروز باستانی را برایتان بگوییم؛ به اطلاعتان می‌رسانیم که در این صفحه جدیدترین قیمت آجیل شب عید 1401 و سایر خوراکی‌های نوروزی قرار داده شده است. اگر برای اولین بار است که به فروشگاه ما وارد می‌شوید، شما را به بازدید از غرفه شکلات پذیرایی هم دعوت می‌کنم. حاجی بادومی تمام تلاش خود را بر آن متمرکز کرده که برای خرید آجیل شب عید و به طور کلی خرید اقلام آجیل عید تمام احتیاجات مشتریان را به بهترین شکل تامین کند. امیدواریم بزودی برای خرید آجیل نوروز شما را در فروشگاهمان دیدار کنیم! حالا با ادامه روایت حاجی بادومی در خدمتتان هستیم.

خرید آجیل شب عید

دهانت را می‌بویند مبادا آجیل شب عید خورده باشی!

اگر در خانه‌های ایرانی کودکی کرده باشید، قطعا در روزهای منتهی به سال نو، درگیر عملیات تعقیب و گریز برای پیدا کردن آجیل شب عید شده‌اید! عملیاتی که فارغ از پیروزی یا شکست، همیشه هیجان مخصوص به خودش را داشت. هیجانی که اگر به موفقیت ختم نمی‌شد می‌توانست با ضربات سنگینِ پرتاب دمپاییِ حضرت مادر، به ضرب و جرح کوچکی هم بینجامد! خلاصه که بوی آجیل شب عید، سرآغاز مأموریت غیر ممکنی بود که برای موفقیت در آن لازم بود گاهی از تام کروز و استعداد‌های جاسوسی‌اش یاری بگیریم؛ تا پستو‌های خانه را فتح کرده و در نهایت بتوانیم آجیل نوروزی بخوریم :)

حالا از شوخی که بگذریم این جنگ و دعوای ابدی بین مادر‌ها و فرزند‌ها علت داشته و دارد! هیچ‌ خانواده‌ای متمایل نیست که ظرف آجیل و شیرینی شب عیدشان، ساعتی پس از سال تحویل از پسته و بادام هندی خالی باشد! بعلاوه با توجه به زمانبندی نامناسبِ حملات و ضدحملات مهمانان نوروزی، می‌تواند آذوقه آجیل نوروز خانواده‌ها را درست سر بزنگاه با کمبود مواجه کند. این هم فلسفه تعقیب و گریزهای سنتی برای کشف محموله‌های آجیل نوروزی!

دهانت را می‌بویند مبادا آجیل شب عید خورده باشی!

 

پیوند آجیل و شب عید در فرهنگ ایرانی

بحبوحه‌ی اسفند و جوش و خروش آن همیشه برای حاجی بادومی همراه با دلشوره بوده، اما نه از نوع منفی! شاید از نوع انتظار برای یک اتفاق خوب، از آن دلشوره‌ها که وقتی کسی که خیلی دوستش داریم قرار است به دیدارمان بیاید؛ دلشوره برای یک خبر خوب و تغییر... تو همچین شرایطی چه می‌کنیم؟ خودمان را مهیای حضورش می‌کنیم، لباس آراسته می‌پوشیم، عطر می‌زنیم، اگر بتوانیم برایش هدیه می‌گیریم، گلدان‌های خالی خانه را پر از گل نرگس می‌کنیم و چشم به در می‌دوزیم تا از راه برسد!

برای آماده شدن رسیدن بهار و گام گذاشتن دوباره‌اش به حیات همین چرخه طی می‌شود. خب حالا چه کنیم؟ از مهمترین چیز‌هایی که از ما ایرانی‌های مهمان نواز انتظار می‌رود پذیرایی از مهمان است؛ از قضا در بین مناسبت‌ها و میهمانی‌های سنتی ایرانی بعد از شب یلدا، عید نوروز اصلی ترین وسیله‌ی پذیرایی هم آجیل شب عید است که گل سر سبد اقلام پذیرایی است پس فراهم کردن آجیل شب عید با آماده شدن برای نوروز پیوند خورده است و از مراحل آماده سازی برای رسیدن عید است.

پیوند آجیل و شب عید در فرهنگ ایرانی

 

اقلام آجیل شب عید

نام آورترین آجیل و به قولی مشهور ترین آجیل مناسبت‌های ملی و سنتی ما آجیل شب عید است که به مناسبت این رویداد بسیار بزرگ گرد آوری می‌شود که مخلوط تمام آن چیزهایی است که ما تا به حال به عنوان آجیل شناختیم و اصطلاحا همان آجیل مخلوط شور است که شامل پسته اکبری یا هر مدل پسته دیگر، بادام هندی، بادام درختی و فندق است البته اصلا انواع تخمه‌ها مانند تخمه کدو و تخمه جابانی یا همان ژاپنی خودمان را از یاد نبرید. تخمه‌‌ها باعث می‌شوند تا حجم آجیل بیشتر شود و دیرتر تمام شود و از آنجایی که قیمت کمتری نسبت به چهار مغز اصلی دارد بسیار برای اقتصادی تر کردن آجیل شب عید مناسب است.

آجیل شب عید معمولا بوداده و شور است یعنی با نمک تفت داده می‌شود اما ما بسته به طبع افراد انواع آجیل دیگر هم داریم که در ادامه مطلب راجع به آن‌ها گفته خواهد شد. همین آجیل مخلوطی هم که معرفی کردیم می‌تواند با انواع دیگری از خشکبار مانند گردو و انجیر خشک تدارک دیده شود اما شناخته شده ترین آجیل مخلوط است و در معرض بیشترین توجه‌ها قرار دارد.

اقلام آجیل شب عید

 

انواع آجیل شب عید

از انواع آجیل که بخواهیم بگوییم به طور کلی دو نوع است یعنی آجیل خام و آجیل بو داده:

آجیل خام ویژه عید 

اگر اجزای تشکیل دهنده‌ی آجیل مانند پسته، فندق، بادام هندی، بادام درختی و انواع تخمه‌ها بدون اینکه تفت داده شوند و افزونه‌ای به آن‌ها اضافه شود استفاده شوند این یعنی آجیل خام، که چون بدون نمک است برای سلامتی بدن مفید تر است و در ضمن در صورت خام بودن خیلی راحت تر می‌توان کیفیت آجیل مانند کهنه یا قدیمی بودن آن را تشخیص داد چرا که آن ماده‌ی مشکی رنگی که روی آجیل کهنه می‌نشیند در این صورت خیلی آسان قابل تشخیص است.

انواع آجیل شب عید

 

آجیل بوداده ویژه شب عید

آجیل بوداده معمولا همان آجیلی است که در انواع مناسبت‌ها استفاده می‌شود چرا که گرما دیده و با نمک تفت داده شده و طعم دار و رنگ دار شده است و مزه‌ی بسیار بهتری دارد و معمولا برای پذیرایی کردن از مهمان بهترین نوع آجیل است اما خب در طی گرما دیده شدن بخشی از ویتامین‌های خود را از دست داده است. از آن جایی که امکان دارد در فرایند حرارت دیدن آجیل‌ها آسیب ببیند و رنگ و بوی آن‌ها تغییر محسوسی بکند پس فرایند حساسی است چرا که وقتی آجیل بوداده می‌شود راه تمیز دادن کهنگی و تازه بودن آن مسدود و سخت می‌شود.

آجیل بوداده ویژه شب عید

آجیل شور شب عید

این آجیل زیر مجموعه‌ی همان آجیل بوداده‌‌ای است که در بالا گفته شد و اینکه رایج ترین و مرسوم ترین نوع آجیل شب عید و است و در اکثر مناسبت‌ها و مهمانی‌ها از این نوع آجیل مصرف می‌شود و به قول معروف بسیار هوادار دارد که حاوی پسته، بادام هندی، بادام درختی یا بادام منقا، فندق و انواع تخمه‌ها مانند تخمه ژاپنی و تخمه کدو است. آجیل شور از طریق تفت دادن آجیل خام با نمک و اضافه کردن افزونه‌های خوراکی به آن درست می‌شود.

آجیل شور شب عید

 

آجیل شیرین شب عید

این مدل آجیل از آن دسته از آجیل‌های خام محسوب می‌شود که از قاطی کردن خشکباری مانند انجیر خشک، کشمش و توت خشک تشکیل می‌شود که به موجب حضور این اقلام به آن آجیل شیرین می‌گویند به همراه مغز فندق، مغز گردو، مغزهای بادام خام چه درختی چه هندی است که به علت بوداده نشدن و تفت داده نشدن در نمک بسیار مغذی و سالم است.

آجیل شیرین شب عید

آجیل چهار مغز شب عید

و باز هم همان چهار مغز آشنا بادام درختی، بادام هندی، فندق و پسته چهار رفیق جدا نشدنی که جمعشان از گران ترین جمع‌های آجیل‌ها است و از همه مدل آجیل معروف تر و محبوب تر هستند و مورد استفاده ترین آجیل شب عید نیز به حساب می‌آید و زمانی که اسم آجیل شب عید می‌آید بدون درنگ ذهن‌ها به سمت آجیل چهار مغز می‌رود.

آجیل چهار مغز شب عید

آجیل مخلوط شب عید

در این نوع آجیل دیگر ما آجیل‌ها را به صورت قاطی تهیه نمی‌کنیم و هر کدام را جدا جدا باب طبع و دندان خودمان خرید کرده و با هم طبق سلیقه‌ی خود مخلوط می‌کنیم که این هم روش شایعی است که اکثر مردم از آن می‌توانند استفاده کنند.

آجیل مخلوط شب عید

 

خواص آجیل شب عید

آجیل شب عید سرچشمه‌ای از مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها است. اگر بخواهم از فواید آن برایتان بگویم قصه به درازا می‌‌کشد. آجیل شب عید ، خودش به تنهایی نگهبان هوشیار سلامتی شما است. خلاصه مطلب خدمتتان بگویم که اگر می‌خواهید از دست مکمل‌های شیمیایی مختلف خلاص شوید؛ به جای هزینه‌های سنگین برای قرص‌های مکمل، آجیل شب عید را جایگزین کنید. این ماده سالم و ارگانیک حافظ سلامت پوست و مو، قلب، استخوان‌ها و از همه مهمتر مدافع تناسب اندام شما است. اگر می‌خواهید سیستم ایمنی قدرتمندی داشته باشید و خود را در برابر ویروس ها مقاوم کنید خوردن آن را فراموش نکنید.

خواص آجیل شب عید

تشخیص خوب و بد آجیل شب عید

خب حالا می‌رسیم به قسمت حساسی که حتما باید برای خرید آجیل شب عید خوب بدانید و الا پول و وقت و هزینه‌ای که کرده‌اید را هدر داده‌اید. اولا که بد نیست همیشه با اجازه‌ی صاحب مغازه اندکی از آجیل را تست کرده تا از طعم مناسب و تازه بودن آن بهتر مطمئن شوید اما روش‌های دیگری هم برای متوجه شدن این قضیه وجود دارد که در ادامه گفته خواهد شد.

حتما به ظاهر آجیل دقت کنید نباید روی آن حفره و سوراخی وجود داشته باشد توجه به ظاهر برای دیدن کپک‌های احتمالی نیز هست، پس خوب دقت کنید در این مورد. آجیل‌ها را بو کنید اصلا نباید بوی نا، ماندگی و یا ترشیدگی و هر گونه بوی بد بدهد.

از وجود داشتن حشرات در آجیل‌های کهنه نیز غافل نشوید. اگر می‌گوییم که آجیل را بردارید و تست کنید تنها خوردنش نیست و علت دیگری هم دارد آن هم این است که آجیل نباید به دست شما رنگ پس بدهد و در صورت مشاهده‌ی چنین شرایطی نباید این آجیل را بخرید البته طعم و رنگی که آجیل با زعفران و زردچوبه می‌گیرد کاملا بهداشتی است اما سایر موراد هم غیربهداشتی است و هم غیر قانونی.

از پسته‌هایی که بیش از اندازه به روی شما می‌خندند حذر کنید یعنی چه یعنی پسته‌‎ی خندان نخرید چرا که اکثرا با شوک حرارتی به این روز در آمده‌اند و این خنده‌ها از صد گریه غم انگیز تر است و باعث پایین آمدن کیفیت پسته می‌شود.

همچنین سعی کنید تا کم نمک ترین آجیل را انتخاب کنید چرا که هم مضر است و هم برای پوشاندن معایب و بوی بد آجیل به آن بعضا نمک بسیار می‌زنند.

تشخیص خوب و بد آجیل شب عید

 

ضد عفونی کردن آجیل شب عید در شرایط کرونایی

همیشه کسانی را دور و برمان می‌دیدیم که برای نگهداری آجیل شب عید آن را می‌شستند، آفتاب می‌دادند یا بالاخره به شیوه‌های مختلفی آن را تمیز می‌کردند. برایمان تعجب آور بود . اما امروز که کرونا کل کشور را گرفته، ضدعفونی کردن و تمیز کردن آجیل یکی از دغدغه‌های بزرگ خیلی از ما تبدیل شده. حالا باید چه کنیم؟. راه‌های سریع‌تر و راحتی وجود دارد. از جمله اینکه آن‌ها را در یک قابلمه یا تابه حرارت بدهید؛ یا به مدتی محدود در مایکروویو حرارت بدهید، وقتی حرارت به 70-80 درجه برسد، می‌توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید؛ هیچ ویروسی در این دما زنده نمی‌ماند.

ضد عفونی کردن آجیل شب عید در شرایط کرونایی

 

مضرات مصرف بیش از حد آجیل شب عید

واقعیت این است که مصرف زیادی آجیل شب عید هم مثل هر ماده غذایی مفید دیگر، مضرات جدی خود را دارد. مهمترین ضرری که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، مشکلات گوارشی ناشی از زیاد خوردن آن است. خیلی‌ها در این مواقع احساس نفخ تجربه می‌کنند که البته عادی است. علاوه بر این، می‌تواند به افزایش وزن هم منجر شود . البته از این جهت شاید برای کسانی که می‌خواهند زیر نظر پزشک وزن اضافه کنند بد نباشد. یکی دیگر از مضراتی که باید به آن اشاره شود، فشار خون بالاست. بنابراین افرادی که مشکل فشار خون دارند، باید تحت نظر پزشک و به میزان مشخص از انواع آن استفاده کنند. در موارد بسیار خاص ممکن است افراد حساسیت به آجیل شب عید نشان دهند.

مضرات مصرف بیش از حد آجیل شب عید

 

فروش آجیل شب عید در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

خب حالا می‌رسیم به فروشگاه آجیل و خشکبارکه ارائه کننده‌ی انواع و اقسام آجیل است و بهترین مکان برای خرید آجیل شب عید شما است چرا که کیفیت عالی و قیمت مناسب برای رفاه حال مشتری از آرزو‌های مجموعه‌ی ما است. ما علاوه بر آجیل محصولات دیگری نیز عرضه می‌کنیم مانند انواع و اقسام خشکبار، میوه خشک، ارده و شکلات‌های ایرانی و خارجی شما می‌توانید برای تهیه اقلام شب عید 1400 به غرفه ‌های متنوع حاجی بادومی مراجعه کنید و احتیاجات خود را با بهترین قیمت که با قیمت عمده فروشان بازار بزرگ تهران قابل رقابت است، خریداری کنید.

فروش آجیل شب عید در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی