آجیل شب یلدا

خرید آجیل شب یلدا که در بیان مردم به خرید آجیل شب چله هم معروف است؛ هرسال خشکبار فروشی‌ها و قنادی‌ها را غلغله می‌کند. پیدا کردن مغازه مناسب برای خرید آجیل یلدا، پیدا کردن جایی که قیمت آجیل شب یلدا را طوری حساب کند که همه اقشار بتوانند از آن دست پر بیرون بیایند، یکی از چالش‌های همیشگیِ آماده‌سازی بساط سور و سات این شب است.

برای خرید اینترنتی آجیل شب یلدا روی فروشگاه آجیل و خشکبار حاجی بادومی حساب کنید. فروشگاه حاجی بادومی هر ساله با فرارسیدن مناسبت‌های سنتی ایرانی و خارجی خود را آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز ایرانی می‌کند. ما مفتخریم که در فروش آجیل شب یلدا با قیمت مناسب و بسته‌بندی خلاقانه در کنار شما هستیم. همچنین برای تهیه سایر اقلام جشن و دورهمی شب چله نظیر شکلات، باسلوق و قطاب می‌توانید سری به غرفه‌های آجیل فروشی اینترنتی حاجی بادومی بزنید.

خرید آجیل

آجیل شب چله؛ کرسی داغ و فال حافظ

یکی از مراسم‌های باستانی که به پاس داشت زندگی و روشنایی و گذر از تاریکی برگزار می‌شود، در ایرانی‌ها شور و هیجان زیادی ایجاد می‌کند و بازار داغی دارد جشن شب یلدا است. خیلی‌ها بهترین خاطرات عمرشان را از همین دورهمی‌های شب چله دارند.

چه داستان‌ها که از زبان شیرین مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها شنیده شد، چه خنده‌ها‌ی از ته دلی که جنس آن دیگر در هیچ محفلی تکرار نشد و چه آدم‌ها که در همین دورهمی‌ها دل دادند و دل سپردند و حالا قصه زندگی آنها یلدا به یلدا سر زبان‌ها است. دیوان حافظ از ارکان جدا نشدنی فرهنگ ایرانی است درست مانند خود شب یلدا، که این دو با هم پیوندی ناگسستنی دارند. حافظ با جهان بینی و اشعار معنا گرایش در کنار آجیل شب یلدا به گرمای بلندترین شب سال حرارت دو چندانی می بخشد. برای غلبه به سرمای چله بزرگ زمستان و گرم کردن طبع سردمان، آجیلِ شب یلدا، حافظ و غزل هایش از دیرباز سنت مهمان‌نوازان ایرونی بوده است.

آجیل شب یلدا نماد چیست؟

آجیل شب چله (Yalda night Ajil) در کنار سایر خوراکی‌هایی که ما را یاد خانه مادربزرگ یا بزرگترهای دیگر فامیل می‌اندازد، از اجزای سازنده‌ی سفره رنگین طولانی‌ترین شب سال است. از میوه‌های سرخ‌فام گرفته تا آجیل شور و شیرین یلدا با آن برگه‌ها و قطاب‌های شیرین که گل سر سبد هر سفره‌ی ایرانی است.

آجیل شب چله؛ کرسی داغ و فال حافظ

خرید آجیل شب یلدا

کشاورزان دل‌زده از سرما در انتظار بهار دلکش هستند، با طلوع اولین روز زمستان دیگر نود روز تا بهار دوست‌داشتنی نمانده است، با پشت سر گذاشتن آخرین شب بلند پاییزی، قرار است خورشید بیشتر مهمان ما باشد. مهربانی بیشتر خورشید جشن ندارد؟

اما عبور از این شب بلند به تنهایی خیلی دشوار است. این شد که تصمیم گرفتند آتشی بپا کنند و مهمانی ترتیب دهند. هر چه میوه‌ی تازه سرخ و نارنجی که نشانه‌ای از خورشید داشت مثل انار، هندوانه، سیب سرخ و خرمالو و هر آنچه از خشکبار و آجیل داشتند برای مهمان‌ها تدارک دیدند. اینگونه شد که بزرگداشت شب یلدا برای ما یادگاری ماند.

خرید آجیل شب یلدا

آجیل شب یلدا شامل چیست؟

‌آجیل شب یلدا ترکیبی از خشکبار شور و شیرین است. مغزهای چرب و خوشمزه‎‌ای که در آجیل‌های معمولی است، مثل تخمه جابانی شور، بادام هندی، بادام درختی، پسته‎، فندق، تخمه کدو مشهدی و میوه‌های خشک و شیرین مثل توت خشک، برگه زردآلو (قیسی)، کشمش، گردو و انجیر خشک. البته تعداد یا نوع این تنقلات قانون خاصی ندارد و می‎توان بنا بر سلیقه و هزینه، آن‎ را کم‌و‌زیاد کرد.

آجیل شب یلدا، مهمان همیشگی خانه‌ها

معمولا در عید و دورهمی وجود آجیل جزو موارد اصلی برای پذیرایی و به قولی سرگرم کردن مهمان‌ها است. تا حدی وجود آجیل اهمیت دارد که در صورتی که بودجه‌ی خانواده کفاف خرید آجیل را ندهد، باید به خرید تخمه آفتابگردان رضایت داد، وگرنه مهمانی آنطور که به دلمان بچسبد پیش نمی‎رود.

آجیل شب چله حاجی بادومی با ترکیبی از مرغوب‎ترین انواع مغزها و میوه‌های خشک تهیه شده است، تا به خوشمزه‌ترین نحو ممکن از افرادی که وقت گذاشته‌اند تا بهترین ساعات زندگی را با شما بگذرانند، پذیرایی کنید.

آجیل شب یلدا، مهمان همیشگی خانه‌ها

آجیل شب چله

در کل مجموعه مغزهای روغنی و میوه‌های خشک جزو مواد غذایی ارگانیک و سالم به حساب می‌آیند و با مصرف آن‎ها از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌شود. آن‎ها سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. اصلا یکی از دلایل اصلی مصرف بالای خشکبار و آجیل از قدیم‌الایام همین بوده است. استخوان‌ها را سفت و محکم می‎کنند و برای بالابردن سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر هستند. بنابراین با مصرف ‎انواع آجیل، افراد در برابر بیماری‌های رایج فصل سرما، مثل زکام و سرماخوردگی (که الان تبدیل به موجود وحشتناکی مثل کرونا شده است) محافظت می‌شدند.

قدیم‌ها به دلیل برف و سرمای زیاد حتی اگر کسی سُر می‌خورد و خدایی نکرده دست و پایش ضرب می‌دید، مخلوط نخودچی و روغن حیوانی دوای دردش بود. خلاصه اینکه آجیل‌ها به تنهایی یک پا قصه‌ی شب یلدایی برای خودشان دارند.

آجیل شب چله

انواع آجیل‎ شب یلدا

فروشگاه حاجی بادومی انواع آجیلِ یلدایی را با ترکیبات متفاوت تدارک دیده است که بنا بر سلایق مختلف می‌توان آن‎ها را انتخاب کرد:

آجیل چهار مغز شب یلدا: چهار مغزی که در آجیل شب چله حضور دارند!

آجیل چهار مغزشب یلدا از آن آجیل‌های شیک و مجلسی است که مطمئنا برای مهمان‌های خیلی خاص تهیه می‌شود. آجیل چهار مغز ترکیبی از پسته اکبری، فندق شور، بادام درختی و بادام هندی است. چون شب یلدا به عبارتی شب خوردنی‌های خوشمزه است توصیه می‎شود در کنار آجیل حتما از مُصلح آن یعنی انار غافل نشوید و گرنه گرمی‎تان می‎کند و باید در چند روز آینده منتظر جوش‌های گرمی بر روی صورتتان باشید.

آجیل چهار مغز شب یلدا: چهار مغزی که در آجیل شب چله حضور دارند!

آجیل شب یلدا مخلوط شیرین

آجیل شیرین شب یلدا شامل مغزهای چرب و میوه خشک است. معمولا آجیل شیرین شامل: پسته فندقی، بادام منقا، توت خشک، نخودچی، کشمش سبز، بادام درختی، انجیر خشک، برگه، فندق و مویز است. البته ممکن است آجیل‌ها را به‌صورت چهار مغز تهیه و میوه‌های خشک را به صورت جداگانه بر اساس سلیقه به آجیل اضافه کرد. پایه اصلی آجیل شیرین شب یلدا در خانه مادر بزرگ‎‌های داستان‌های قدیمی، نخودچی، کشمش و توت خشک به همراه کمی نقل است. شاید اگر نوه‌های نورسیده در کار باشند به آن قطاب هم اضافه کنند.

آجیل شب یلدا مخلوط شیرین

آجیل مخلوط شور شب یلدا

آجیل شور شب یلدا ترکیبی از دانه‌های برشته شده پسته، فندق، بادام درختی، بادام هندی، تخمه کدو و تخمه جابانی است. این نوع ترکیب آجیل که با افزودنی‌های نمک و آبلیمو برشته شده‌اند، پرطرفدارترین نوع آجیل است. البته حواستان باشد که با زیاد خوردن آجیل مخلوط شب چله از تست کردن سایر خوردنی‌ها جا نمانید. چون آجیل خیلی سریع باعث می‌شود که احساس سیری کنید.

آجیل مخلوط شور شب یلدا

آجیل شب یلدا هفت مغز

آجیل‎‌ها را معمولا به تعداد ارقام موجود در آن به نام آجیل هفت قلم یا آجیل هفت مغز و پنج مغز می‌نامند. البته گذاشتن این اعداد چندان هم دلبخواهی نیست و معمولا اعداد مقدس برای ترکیب آن‎ها بکار می‎روند. آجیل هفت قلم شب یلدا شامل: پسته، گردو، مویز، بادام درختی، فندق، نخودچی و باسلوق است. این مدل از آجیل به دلیل وجود باسلوق خیلی ترکیب متفاوتی پیدا کرده و به طور‌خاص برای یلدا تدارک دیده می‎شود.

آجیل شب یلدا هفت مغز

آجیل شب یلدا برای عروس

در شبی که اورمزد بر اهریمن پیروز می‌شود و بشارت تولد مهر است، بهترین زمان برای جذب دل یار است. بنابراین از گذشته رسم بوده که خانواده داماد با طبق‌هایی از لباس‌های زمستانی، آجیل شب یلدا، میوه و گل به دیدن خانواده عروس می‌رفتند و شب یلدا را مهمان آن‎ها بودند.

اما آجیل شب یلدای عروس تزئین خاصی دارد. معمولا سینی آجیل شب یلدا عروس در مدل‌های زیبا و چشم‌نواز چیده می‌شوند تا حسابی از عروس خانم دل ببرند. برگه‌های خوشرنگ و لعاب هلو و زردآلو، پسته‌های اکبری مجلسی با بادام‌های درختی درشت در کنار انواع باسلوق‌های رنگارنگ. البته تزئین هندوانه و انار دان شده نیز جای خود را دارد.

آجیل شب یلدا برای عروس

شاهدانه و گندم برشته شب یلدا

شاهدانه و گندم برشته شب یلدا یکی از تنقلات خوشمزه و خاص است. عطر گندم برشته چند شب مانده به شب یلدا در خانه‌هایی که مادر بزرگ‌های خوش سلیقه دارند آدم سر ذوق می‌آید که راستی راستی عیدی در راه است. شاهدانه هم اگر ریز باشد، پوستش اصلا آزار دهنده نیست؛به‌طوری‌که یک پیاله بزرگ پر از شاهدانه، در عرض چند دقیقه سرکشیده می‌شود و تمام. شاهدانه مثل سایر مغزهای روغنی بسیار مقوی است و طبع گرم و خشکی دارد. بنابراین خوردن انار ترش و برگه‌ها را به عنوان مُصلح طبع گرم فراموش نکنید.

شاهدانه و گندم برشته شب یلدا

آجیل آرایی شب یلدا

جشن شب یلدا یا شب چله بعد از نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانیان است. یلدا تنها غروبی است که تبدیل به جشن شده است. حالا در این غروب طرب انگیز کشاورزان دست از کار کشیده و در آرزوی بهاری دلچسب دور هم جشن می‌گیرند و آرزوهای خوب می‌کنند.

غروب سی‌ام آذر ماه تا طلوع اولین آفتاب زمستان، شب به یادماندنی هر ساله است. زمانی است که خورشید در دورترین نقطه‌ی زمین است. بنابراین برای رفع این دوری چند ساعته، دور هم جمع می‌شویم. ‌آجیل شب یلدا (که زردتشیان کهن آنرا لُرک می‌خوانند) از لوازم مهم تدارک این جشن است و به افتخار اورمزد، مهر یا خورشید برگزار می‌شود.

فروش آجیل شب یلدا در آجیل فروشی حاجی بادومی

تنها شب چراغ (در شب یلدا مهمان‌ها با چراغدان و فانوس به دورهمی می‌آمدند به همین دلیل به شب چراغ یا شب چراغانی نیز معروف است) سال را وقتی کنار هم هستید و در حال شاهنامه‌خوانی و تفأل زدن به حضرت حافظ، با آجیل یلدا حاجی بادومی بگذرانید. خنچه‌ها و پیشکشی‌های شب یلدای عروس خانم با خرید اینترنتی آجیل مرغوب حاجی بادومی بی‌نظیر می‌شوند.

فروش آجیل شب یلدا در آجیل فروشی حاجی بادومی