عسل

  • کالاهای موجود
عسل گون لایجند 800 گرمی
عسل گون لایجند 800 گرمی
ناموجود
عسل اکسیر لایجند 800 گرمی
عسل اکسیر لایجند 800 گرمی
ناموجود
عسل کنار لایجند 800 گرمی
عسل کنار لایجند 800 گرمی
ناموجود
گرده گل لایجند 350 گرمی
گرده گل لایجند 350 گرمی
ناموجود
عسل پنج مغز 100 درصد لایجند 800 گرمی
عسل پنج مغز 100 درصد لایجند 800 گرمی
ناموجود
عسل پنج مغز 50 درصد لایجند 800 گرمی
عسل پنج مغز 50 درصد لایجند 800 گرمی
ناموجود
عسل چهل گیاه لایجند 800 گرمی
عسل چهل گیاه لایجند 800 گرمی
ناموجود
کپسول بره موم لایجند 65 عددی
کپسول بره موم لایجند 65 عددی
ناموجود
loader filter hajibadoomi
ارسال تهران رایگانه! ارسال تهران رایگانه!
ارسال فوری در تهران ارسال فوری در تهران

عسل، نکتاری از بهشت

فشارتان پایین افتاده؟ دلتان هوس یک چیز شیرین و خوشمزه کرده، ولی دوست ندارید که به سراغ شکلات، آبنبات و یا تافی بروید و فکر می‌کنید که با خوردن زیاد شیرینی جوش می‌زنید؟ من خودم این دغدغه‌ها را دارم، زیرا هر موقع که می‌خواهم شیرینی بخورم و فکر می‌کنم برایم مضر است. بعضی‌ها کاری که می‌کنند این است که کلا شیرینی را از برنامه غذایی‌شان حذف می‌کنند. اما من این‌جا به شما می‌گویم که به‌جای خوردن شکری که در شکلات و شیرینی وجود دارد شما یک گزینه دیگر دارید و آن خوردن عسل است.

خرید آبنبات

عسل یک جایگزین خیلی‌خوب برای شکر و قند در شیرینی است. من خودم عسل را هر روز با صبحانه‌ام می‌خورم. درست است که در عسل شکر زیادی وجود دارد، اما مواد غذایی عسل فقط به شکر محدود نمی‌شوند. ما در این مقاله در مورد خواص عسل، انواع محصولات عسل و نحوه تولید عسل صَحبت خواهیم کرد.

خواص عسل

عسل چیست؟

این عسلی که ما با چای‌مان می‌خوریم یا آن را همراه کره یا پنیر یا روی نان می‌مالیم، توسط حشره‌ای بنام زنبور عسل تولید می‌شود. نحوه تولید عسل به این صورت است که زنبور عسل از شهد گل‌ها عسل را تولید می‌کند و آن را در کیسه‌های زنبور عسل ذخیره می‌کند. فرایند تولید عسل به این صورت است که وقتی‌که زنبور عسل شهد گل‌ها را داخل کنده‌ی عسل ذخیره کرد، شکر ساکارز تبدیل به فروکتوز و گلوکز و آب آن گرفته می‌شود. طعم عسلی که ما می‌خوریم به شهد گل‌های آن بستگی دارد، یعنی بسته به نوع شهد گل‌هایی که زنبور عسل آن را ذخیره می‌کند، طعم و حتی رنگ عسلی که ما می‌خوریم می‌تواند متفاوت باشد.

(در فروشگاه حاجی بادومی به انواع پسته احمد آقایی، پسته کله قوچی، پسته فندقی و مغز پسته  دسترسی خواهید داشت.)

عسل و فرآیند تولید آن

ترکیبات عسل چیست؟

بیشترین جزئی که عسل را تشکیل می‌دهد شکر است. زنبور عسل از شکر استفاده‌های زیادی دارد و آن را برای تامین انرژی خود و تامین غذا برای کندو عسل از شهد گل‌ها می‌گیرد. درست است که ترکیبات عسل عنصر اصلی‌شان شکر است، اما خود شکر به چند نوع در ترکیبات عسل تقسیم می‌شود. در ۱ عسل طبیعی حدوداً ۳۸ درصد فروکتوز، ۳۱ درصد گلوکز، ۷ درصد مالتوز، ۱ درصد ساکارز، ۱۷ درصد آب، شکرهای دیگر و چند درصد مواد دیگری هستند که در آن وجود دارند. در عسل مقدار بسیار کمی آب وجود دارد که این کم بودن آب باعث می‌شود عسل طبیعی حالت چسبناکی و سفت بودن مایع خود را داشته باشد.

ترکیبات عسل طبیعی

نحوه نگهداری عسل

بعد از خرید عسل کاری که  اول باید بکنید این است که آن را در ظرف مناسب نگهداری عسل بگذارید. برای ظرف نگهداری عسل ، باید آن را در ظرف‌های شیشه‌ای با درب محکم نگهداری کنید. به این دلیل باید درب آن‌ها را محکم ببندید که هوا وارد آن‌ها نشود. بعد از خرید عسل، برای نگهداری از آن هیچ‌وقت نباید عسل را در محفظه‌های پلاستیکی یا فلزی بگذارید که برای غذا از آن‌ها استفاده نمی‌شود، چون گذاشتن عسل طبیعی در این نوع ظرف‌ها باعث اکسیده شدن عسل می‌شود.

(محصولات صفحه آجیل شب عید را از دست ندهید.)

ظرف مناسب برای نگهداری از عسل

خواص عسل طبیعی

ما کمی در مورد درباره عسل و نحوه تولید آن صحبت کردیم. اما شاید شما بپرسید که خواص عسل طبیعی چیست و با خریداری و استفاده از عسل چه فوایدی به من می‌رسد؟ در پاسخ باید گفت که خواص عسل طبیعی برای بدن می‌تواند مفید باشد و شما با استفاده از عسل سلامت کلی بدنتان را می‌توانید به‌خوبی حفظ کنید. این مسئله درست است که بیشترین عنصر تشکیل‌دهنده عسل شکر است، اما با مصرف عسل می‌توانید موادی را با بدنتان برسانید که برای سلامت آن مهم هستند. ما در این بخش در مورد فواید عسل طبیعی و مزایای مصرف عسل صحبت خواهیم کرد.

فواید عسل برای سلامتی

خواص آنتی‌اکسیدانی عسل

درباره عسل گفتیم که بیشترین ماده تشکیل‌دهنده آن شکر است. اما در عسل موادی دیگر وجود دارند که ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی دارند. حالا آنتی‌اکسیدان‌ها چه هستند؟ آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که در بدن ما با اثرات مواد مضر دیگر بنام رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موادی هستند که در بدن ما در اثر تنفس هوای آلوده یا خوردن غذاهای پروسس شده ممکن است در بدنمان ترشح شوند.

(در وبلاگ حاجی بادومی به طور مفصل به خواص آجیل پرداخته‌ایم.)

خواص آنتی اکسیدانی عسل

کاهش ریسک بیماری‌های قلبی و سرطان با عسل

در عسل آنتی‌اکسیدان‌هایی از نوع اسید فولیک و فلاونوئید وجود دارند. بنابراین، شما با خوردن روزانه عسل می‌توانید به این صورت اصل اثر از سلامت بدن خود را حفظ کنید. وقتی‌که میزان رادیکال‌های آزاد در بدنمان از حد خاصی زیادتر شود اما این مسئله ممکن است ریسک بروز بیماری‌هایی مثل بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت را در بدنمان افزایش دهد و باعث افزایش سرعت و روند سال‌خوردگی بدن مانع شود. برای همین، به‌خاطر حفظ سلامت کلی بدنمان بهتر است که ما غذاهایی را بخوریم که مقداری در آن‌ها آنتی‌اکسیدان وجود دارد و تا این آنتی‌اکسیدان‌ها بتوانند اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند.

(مطلب مصرف آجیل برای لاغری را از دست ندهید.)

خواص آنتی اکسیدانی عسل برای مبارزه با بیماری‌های قلبی و سرطان

عسل، مرهم زخم‌ها از قدیم الایام

تحقیقاتی که درمورد اثرات مصرف عسل و اعمال آن روی زخم‌ها انجام شده‌اند نشان می‌دهند که ویژگی‌های درمانی عسل در حوزه ترمیم زخم‌ها و تسکین التهاب آن‌ها می‌توانند مفید باشند. این تحقیقات آزمایشاتی انجام داده‌اند که در آن‌ها بیمارانی که زخم پوستی داشته‌اند مقداری عسل را به‌عنوان مرهم روی زخمشان گذاشته‌اند و نتایج نشان داده‌اند که عسل در ترمیم این زخم‌ها مؤثر بوده‌است. مخصوصاً برای افرادی که زخم مربوط به بیماری‌های دیابتی را داشته اند، مرهم‌هایی از نوع عسل برای آن‌ها خیلی کاربردی بوده‌است. محققان در مورد جنین پدیده‌ای آزمایش کردند و نتایج آن‌ها نشان می‌دهند که در عسل ویژگی آنتی باکتریایی و ضد التهابی عسل جزو ویژگی‌های درمانی عسل است که می‌تواند در این زمینه برای درمان زخم مفید باشد.

ویژگی‌های درمانی عسل به عنوان مرهم

خواص عسل برای کاهش سرفه

یک خوبی دیگر عسل درمانی برای کم کردن سرفه و کاهش التهاب گلو در افراد و مخصوصاً در کودکان است. بسیاری از کودکان ممکن است در سنین کم دچار مشکلات سیستم تنفسی شوند. در این‌جا ممکن است پدر و مادر کودکان برایشان داروهای صنعتی مثل دیفن هیدرامین را بگیرند. گرفتن این داروها خوب است، اما ممکن است عوارض جانبی را هم برای آن‌ها داشته باشد. برای همین، چه بهتر از این که از خواص عسل درمانی استفاده کنیم؟

(از مطلب خواص کره بادام زمینی نیز بازدید کنید.)

مصرف عسل و کاهش سرفه

خواص عسل برای کاهش التهاب گلو

با استفاده از خاصیت عسل برای کاهش التهاب گلودرد و سرفه کردن می توان با این مشکل کنار آمد. تحقیقات نشان داده‌اند که خاصیت عسل برای کم کردن تعداد سرفه‌ها و کاهش التهاب گلو در افراد می‌تواند مفید باشد. خوبی‌ استفاده از عسل این است که دیگر عوارض جانبی ندارد و یک راه‌حل طبیعی است. اگر می‌خواهید از ویژگی‌های عسل برای کاهش التهاب و سرفه‌های کودکتان استفاده کنید، می‌توانید عسل را با نوشیدنی به او بخورانید. اما حواستان باشد که عسل را به کودکان زیر یک‌سال نخورانید، زیرا برای آن‌ها ریسک مسمومیت غذایی دارد.

کاهش التهاب گلو با مصرف عسل

آیا عسل واقعا به تنظیم قند خون کمک می‌کند؟

می‌دانم که چه فکر می‌کنید. عسل و تنظیم قند خون؟ دانشمندان با تحقیقاتی که در مورد فواید عسل برای تنظیم قند خون انجام داده‌اند فهمیده‌اند که خوردن عسل می‌تواند هورمون آدیپونکتین را افزایش دهد. این هورمون باعث کاهش التهاب و تقویت فرآیند تنظیم قند خون در افراد می‌شود. بنابراین، فواید عسل در تنظیم قند خون آن‌قدر هم که فکر می‌کنیم بی‌اثر نیستند. فقط درصورتی‌که شما عسل را به تعادل و به‌جای شکری که هر روز مصرف می‌کنید بخورید عسل می‌تواند برای تنظیم قند خون شما مفید باشد. اما اگر آن را بیش‌ازحد مصرف کنید، می‌تواند همان اثرات مضر را برای تنظیم قند خون داشته باشد. عسل سرشار از آنتی اکسیدان بوده که این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند ریسک بروز بیماری‌هایی مثل دیابت را کاهش دهند.

عسل تنظیم کننده قند خون

خواص عسل برای زنان

علاوه‌بر این‌که ما با مصرف عسل در روز می‌توانیم فواید زیادی را به بدنمان برسانیم، نباید از خواص عسل برای زنان غافل شویم. زنان با مصرف روزانه عسل می‌توانند سلامت کلی بدن خودشان را حفظ کنند و برخی از مشکلات خاص خود را کاهش دهند. برای مثال، یکی از خواص عسل برای تنظیم قاعدگی و کاهش التهاب درد آن است. تحقیقات نشان داده‌اند که اگر زنان ۲ هفته قبل‌از شروع قاعدگی‌شان به‌طور منظم عسل بخورند، خوردن عسل می‌تواند در کاهش دردهای قاعدگی مؤثر باشد. همچنین، تحقیقات نشان داده‌اند که اگر زنان روزانه عسل را با نعنای خشک‌شده با چایی بخورند، این کار می‌تواند به تنظیم قاعدگی آن‌ها کمک کند.

خواص عسل برای زنان باردار

انواع عسل

ما در این بخش بعد از این‌که درباره عسل و خواص آن توضیح دادیم، می‌خواهیم به سراغ انواع عسل برویم که شما می‌توانید برخی از آن‌ها در بازار ایران و برخی را هم در بازار بین‌المللی پیدا کنید. خود ایران می‌تواند انواع عسل را تولید کند و محصولات عسل ما کیفیت مرغوب و بهترین مزه را دارند. اما اگر دلتان خواست می‌توانید از به سراغ عسل‌های خارجی و بین‌المللی بروید و کمی در مورد آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

انواع عسل موجود در بازار

1. عسل المانوکا

عسل المانوکا یا همان عسل مانوکا عسلی است که محل تولید آن نیوزیلند و برخی از مناطق استرالیا است. این عسل فقط از شهد یک گیاه تولید می‌شود و تفاوت اصلی آن با عسل‌های دیگر همین است. در تولید انواع عسل‌های طبیعی، زنبورهای عسل برای تولید آن‌ها شکرشان را از شهد گل‌های مختلف می‌گیرند. اما شهد عسل المانوکا فقط از یک درخت که همان درخت مانوکا نام دارد گرفته می‌شود. نواحی رشد این درخت در استرالیا و نیوزیلند هستند. عسل مانوکا خواص التهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی‌ و طعم خوشمزه‌ای هم دارد.

عسل مانوکا

خواص عسل المانوکا

همان‌طور که گفتیم عسل خواص آنتی باکتریایی و ضد التهابی قوی دارد. برخی از محققان در مورد خواص عسل المانوکا تحقیق کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از این عسل می‌تواند برای از بین بردن باکتری‌های مضر در بدن انسان مفید باشد. علاوه‌براین، عسل مانوکا هم می‌تواند برای کاهش التهاب گلو و سرفه هم مفید باشد.

خواص عسل مانوکا

2. عسل السدر

عسل السدر محصولی از کشور یمن است و یک عسل طبیعی با کیفیت و مرغوب محسوب می‌شود. خوبی عسل السدر این است که این عسل کاملاً و مخصوصاً فقط از درخت السدر در یمن گرفته می‌شود. درخت سدر نوعی درخت است که در نواحی بیابانی سدر یمن رشد می‌کند. عرب‌ها عسل سدر را فقط در فصل زمستان و با استفاده از روشی سنتی تهیه می‌کنند. آن‌ها بعد از استخراج عسل آن را بدون اعمال هیچ فرآیند دیگری مثل حرارت دادن در محفظه می‌گذارند و برای فروش به بازار ارائه می‌کنند. به این صورت، ارزش غذایی عسل سدر حفظ می‌شود.

عسل سدر محصول کشور یمن

3. عسل ابیض

عسل ابیض در واقع همان عسل سفید است. ابیض کلمه عربی است که معنای فارسی آن سفید می‌شود. عسل ابیض بااینکه اسم عسل سفید را دارد، اما رنگ آن کاملاٌ سفید نیست. رنگ عسل ابیض رنگ بسیار زرد روشن دارد که به کهربایی می‌زند و برای همین، به آن لقب عسل سفید را دادند. عسل سفید به این دلیل این رنگ روشن را دارد، چون از شهد برخی از گل‌ها تهیه می‌شود. این گل‌ها می‌توانند گل‌های یونجه، شبدر سفید و چند نوع گل دیگر باشند. درخت کیاوا هم می‌تواند عسل سفید را تولید کند.

عصل ابیض یا سفید

عوامل تأثیرگذار بر رنگ عسل ابیض

اکثر عسل‌هایی که شما در بازار می‌بینید رنگ تیره‌ای دارند و بطور کلی این عسل ها مواد معدنی در آن‌ها زیادتر است. شما رنگ عسل ابیض را که می‌بینید این رنگ خاص به چند عامل بستگی دارد. برای مثال، عواملی مثل محیط رشد و خاک گل و حتی فصل استخراج عسل هم می‌تواند در رنگ‌ عسل تاثیر داشته باشد. مثلاً اگر عسل در فصل‌هایی مثل پاییز استخراج شود، ممکن است رنگ تیره‌تری داشته باشد. علاوه‌براین، روش نگهداری هم در رنگ گرفتن عسل تاثیر دارد. برای مثال، انواع عسلی که از آن‌ ها در دمای بیشتر از ۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود، رنگشان کم‌کم شروع به تیره شدن می‌کند.

رنگ عصل ابیض

4. عسل کوهی

یک نوع عسل وجود دارد که اصلا انسان در ساخت آن هیچ دخالتی ندارد. بیشتر محصولات عسلی که شما در بازار می‌بینید عسل‌هایی هستند که توسط پرورش‌دهندگان زنبور عسل تولید شده‌اند. این به این معنی است که انسان در پرورش زنبورهای عسل دخالت مستقیم داشته‌است. اما در مورد عسل کوهی چنین چیزی امکان ندارد. به عسل کوهی، عسل وحشی یا عسل طبیعی کوهستان هم می گویند.

دلیل این نام‌گذاری این است که اولاً زنبور عسل‌هایی که این عسل را تولید می‌کنند، زنبورهای وحشی هستند و از نوع زنبورهایی نیستند که شما در شهر آن‌ها را می‌بینید. این زنبورها سایز کوچکی دارند و طبیعتاً کندوی آن‌ها هم کوچک‌تر است. اغلب اگر شما کندوی عسل طبیعی کوهستان را در طبیعت ببینید، آن را در مناظری مثل روی تنه درخت یا صخره‌ها و سنگ‌های کوهستان خواهید دید. برای همین، به آن عسل وحشی یا عسل طبیعی کوهستانی هم گفته می‌شود.

عسل طبیعی کوهستان

5. عسل کنار

عسل کنار محصولی از کشور خودمان است. این عسل با نام عسل سدر هم در ایران شناخته می‌شود. دلیل نام‌گذاری عسل کنار این است که این عسل از شهد گل‌های درختی بنام درخت کنار در ایران تولید می‌شود. درخت کنار در خوزستان، قسمت‌هایی از استان فارس، بوشهر، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان می‌روید.

برگ‌های درخت کنار در عطاری‌ها با نام برگ سدر هم فروخته می‌شوند. برای همین، به این عسل، عسل سدر هم گفته می‌شود. درخت کنار از آغاز تا میانه مهر ماه شروع به گل دادن می‌کند و این گل‌دهی تا میانه آبان‌ماه ادامه دارد. بنابراین، اگر زنبورداران بخواهند عسل را تولید کنند باید در این بازه زمانی این کار را انجام دهند.

عسل درخت کنار

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

ما در مورد انواع عسل طبیعی کوهستان و محصولات عسلی که در بازار وجود دارند صحبت کرده‌ایم و حالا می‌خواهیم روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی را برای شما توضیح دهیم. برای روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی چند راه وجود دارد. یکی از راه هایی که شما می‌توانید انجام دهید این است که یک قاشق چای‌خوری از عسل را داخل لیوان آب بریزید. اگر دیدید که عسل تان در لیوان آب شروع به تجزیه شدن کرد و تکه‌های آن در آب پراکنده شده‌اند، یعنی عسل شما تقلبی است. اگر هم دیدید که عسل‌تان در لیوان آب به ته آن فرونشست، یعنی عسل شما واقعی است.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

خرید عسل از فروشگاه حاجی بادومی

اگر شما مایل به خرید عسل هستید چند نکته را هم باید در مورد قیمت عسل بدانید. قیمت عسل بسته به چند عامل می‌تواند متفاوت باشد. اولین عاملی که در قیمت عسل طبیعی می‌تواند تاثیرگذار باشد این است که شما عسل را در چه میزانی و از چه توزیع‌کننده ای می‌خرید. طبیعتاً قیمت عسل طبیعی که شما از خود زنبوردار می‌خرید نسبت‌به فروش قیمت آن در بازار ممکن است پایین‌تر باشد. خیلی از زنبوردار ها سعی می‌کنند عسل‌های خودشان را به‌صورت عمده بفروشند. برای همین، قیمت عسل طبیعی از سوی آن‌ها نسبت قیمت عسل بازار ممکن است پائین‌تر باشد. ما در فروشگاه حاجی بادومی انواع متنوعی از عسل از جمله عسل کنار، عسل 5 مغز و عسل چهل گیاه برای شما فراهم کرده‌ایم.

خرید عسل از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی