آجیل

  • کالاهای موجود
پسته اکبری دستچین خام
پسته اکبری دستچین خام
بسته بندی از 200 گرم
از 77,000 تومان
پسته اکبری دستچین شور
پسته اکبری دستچین شور
بسته بندی از 200 گرم
از 77,000 تومان
آجیل مخلوط تخمه دار ممتاز
آجیل مخلوط تخمه دار ممتاز
بسته بندی از 200 گرم
از 60,000 تومان
از 58,200 تومان
% 3 تخفیف
آجیل مخلوط تخمه دار اقتصادی
آجیل مخلوط تخمه دار اقتصادی
بسته بندی از 200 گرم
از 51,000 تومان
از 49,470 تومان
% 3 تخفیف
آجیل مخلوط چهار مغز بدون پوست شور ممتاز
آجیل مخلوط چهار مغز بدون پوست شور ممتاز
بسته بندی از 200 گرم
از 78,000 تومان
آجیل چهار مغز خام اعلا
آجیل چهار مغز خام اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 78,000 تومان
پسته احمد آقایی درجه یک خام
پسته احمد آقایی درجه یک خام
بسته بندی از 200 گرم
از 61,000 تومان
پسته احمد آقایی درجه یک شور
پسته احمد آقایی درجه یک شور
بسته بندی از 200 گرم
از 61,000 تومان
آجیل مغز شیرین خام اعلا
آجیل مغز شیرین خام اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 73,000 تومان
پسته کله قوچی شور درجه یک شور
پسته کله قوچی شور درجه یک شور
بسته بندی از 200 گرم
از 70,000 تومان
پسته احمد آقایی نمکی
پسته احمد آقایی نمکی
بسته بندی از 200 گرم
ناموجود
مغز فندق ایرانی شور اعلا
مغز فندق ایرانی شور اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 130,000 تومان
مغز فندق خارجی خام اعلا
مغز فندق خارجی خام اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 59,000 تومان
مغز فندق ایرانی خام اعلا
مغز فندق ایرانی خام اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 130,000 تومان
بادام منقا خارجی شور اعلا
بادام منقا خارجی شور اعلا
بسته بندی از 200 گرم
از 44,000 تومان
loader filter hajibadoomi

خرید آجیل: همه چیز در مورد آجیل را قبل از مصرف آن بدانید!

آجیل (ajil) یکی از تنقلات محبوب در میان ایرانی‌ها است و خرید آجیل عید، آجیل یلدا و غیره از زمان‌های قدیم عادتی مرسوم بوده است. کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که علاقه‌ای به آجیل نداشته باشد با این حال خیلی از افراد تصور می‌کنند آجیل ممکن است باعث چاقی شود و به همین علت از خوردن آن امتناع می‌کنند. اما باید بدانید مصرف آجیل به عنوان یک میان‌وعده‌ی سالم نه تنها باعث چاقی نمی‌شود بلکه می‌تواند برای تعادل و حفظ وزن سالم نیز مفید باشد. آجیل‌ها کالری نسبتا بالایی دارند و حجم زیادی از آنها را (حدود 73 تا 90 درصد) چربی تشکیل می‌دهد. با وجود این، چربی‌های موجود در آجیل غالبا از نوع چربی‌های سالم یا همان چربی‌های اشباع نشده است که می‌تواند به سلامت قلب کمک کند، التهابات را کاهش دهد و در کاهش وزن نیز موثر باشد.

به این ترتیب می‌بینید که مصرف آجیل نه تنها ضرری ندارد، بلکه فواید بسیار زیادی هم برای سلامتی به همراه دارد و سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. البته مصرف به اندازه و متعادل شرط بسیار مهمی است و بهتر است در مصرف آجیل زیاده‌روی نشود. با این حال اگرچه قیمت آجیل نسبتا زیاد است و خرید آجیل هم شاید کمتر از پیش شده باشد، اما شما را دعوت می‌کنیم تا در مورد آجیل و انواع آن نکاتی را بخوانید. برای خرید آجیل و خشکبار تازه و باکیفیت هم پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی بزنید و با بهترین قیمت آجیل موجود در بازار، محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید.

خرید اینترنتی و راحت انواع و اقسام آجیل

آجیل، مهمان تاریخی ایرانیان

انواع آجیل از زمان‌های قدیم پای ثابت مراسم مختلف ما از جشن‌های ملی تا حتی مذهبی بوده است. ممکن است طبقه‌بندی آجیل بسته به فرهنگ‌های مختلف تفاوت داشته باشد، اما نفس حضور آن ثابت است (مثلا در نوروز یا جشن چهارشنبه‌سوری). در لغت‌نامه‌ها که بگردید در جواب سؤال «آجیل چیست؟» به چنین چیزی می‌رسید: «مجموع پسته، بادام، نخود، فندق، تخمه کدو و تخمه هندوانه تفت‌داده و نمک‌زده یا آچارده» (به نقل از لغت‌نامه دهخدا). هر چند بعدها چند مورد هم کم و زیاد شده. مثلا نخودچی دیگر کمتر استفاده می‌شود و جای آن را بادام هندی یا تخمه‌ جابانی (همان تخمه ژاپنی خودمان!) گرفته است.

در هر صورت با گذشت زمان مخلوط آجیل‌ها بر اساس سلایق مختلف تغییر کرده است. اما به طور کلی آجیل به دو دسته‌ی آجیل شور و آجیل شیرین تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها نیز ممکن است به صورت خام یا بوداده موجود باشند. در هر صورت آجیل چه به صورت مخلوط، چهار مغز، با بسته‌بندی‌های لاکچری و غیره خوردنی بسیار لذیذی است که نمادی از فرهنگ ایرانی به حساب می‌آید.

قصه آجیل‌ ها در مراسمات مختلف فرهنگی و دینی

در فرهنگ ایرانی پذیرایی از مهمان بسیار حائز اهمیت است. برای پذیرایی از خوردنی‌ها و تنقلات متفاوتی استفاده می‌شود که یکی از آنها آجیل است. البته تنوع و مغزهای موجود در آجیل‌ها بین هر خانواده‌ای ممکن است متفاوت باشد. برخی از آجیل‌ها به مرور زمان جای خود را به آجیل‌های دیگری داده‌اند در حالی که برخی دیگر سال‌ها و چه بسا قرن‌هاست پای ثابت تمام آجیل‌های مهمانی‌ها هستند. در هر صورت ما تصمیم داریم در ادامه حکایت برخی از آجیل‌هایی که در مراسم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد را برایتان بگوییم.

 آجیل مخلوط مقوی

آجیل مشکل‌ گشا

تهیه‌ی آجیل مشکل گشا یکی از رسومی است که از زمان‌های قدیم رواج داشته است. برای این کار در گذشته سفره‌ی نذری پهن می‌کردند و به مدد از دست مشکل گشای حضرت علی (ع)، نذر و نیاز می‌کردند و حاجات خود را از خداوند می‌خواستند. پس از مراسم نیز آجیل‌ها را در کیسه‌های کوچکی با روبان سبز ریخته و بین مهمان‌ها پخش می‌کردند. این نوع آجیل را می‌توان در دسته‌ی آجیلهای ارزان و اقتصادی قرار داد.

مشکل‌گشا را لُرک هم می‌گفتند که بخاطر تقدس عدد 7 از هفت میوه و مغز تشکیل می‌شد. هفت ترکیب آجیل مشکل گشا معمولا شامل پسته، بادام، سنجد، کشمش، گردو، برگ هلو، انجیر خشک یا خرما است. هر چند امروز این ترکیب هم کمی تغییر کرده است و مثلا سنجد، انجیر و خرما حذف شده‌اند و به جای آنها از کشمش و توت خشک استفاده می‌شود. در هر صورت این ترکیب بین شهرهای مختلف ایران می‌تواند کاملا متفاوت باشد اما آنچه بین همه‌ی آجیل‌های مشکل گشا مشترک است، ترکیب شور و شیرین این نوع آجیل است.

آجیل شب عید، نوروزی یا مخلوط

نوروز یا آغاز سال نو یکی از آن مراسم و تاریخ‌هایی است که با آجیل رنگ و لعاب بیشتری می‌گیرد. در ایام عید همه‌ی اقوام و دوستان برای تجدید دیدار به منزل یکدیگر می‌روند و آجیل عید نیز گرمی‌بخش این میهمانی‌های ایام عید است. آجیل شب عید معمولا از نوع آجیل تخمه‌دار است که طرفداران زیادی هم دارد. آجیل عید به آجیل مخلوط هم معروف است و اگر بخواهیم معروف‌ترین نوع آجیل مخلوط را نام ببریم شامل تخمه ژاپنی (البته درستش جابانی است! این تخمه از هندوانه‌ای به دست می‌آید که در جابان دماوند کاشت می‌شود و فقط تخمه‌ی آن قابل استفاده است و ربطی به ژاپن ندارد! باور کنید!)، پسته اکبری، بادام درختی، بادام هندی، فندق و تخمه کدو می‌شود. این مواد با نمک تفت داده می‌شود و طعم ترد و بی‌نظیری به خود می‌گیرند.

گردو و بادام از جمله آجیل‌ های پر طرفدار

آجیل شب یلدا

شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است و ما ایرانی‌ها هر سال آن یک دقیقه بیشتر را با هم می‌گذرانیم و کنار هم جمع می‌شویم. در این شب، آجیل (پسته، بادام، گردو، فندق، کشمکش، انجیر و برگه زردآلو) هم جزئی جدا نشدنی از تنقلات و خوردنی‌های ماست. البته به این یکی هم خلاصه نمی‌شود فقط. معمولا آنقدر می‌خوریم که میل‌مان دیگر به شام نمی‌کشد (حتی اگر سبزی پلو و ماهی معروف باشد)! شیرینی معروف شب یلدا هم که باسلوق است که نیاز به معرفی ندارد.

آجیل چهارشنبه‌ سوری

چهارشنبه‌سوری هم یکی دیگر از آیین‌های قدیمی است که در شب آخرین چهارشنبه‌ی سال برگزار می‌شود. در این شب همه‌ی اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و خوردنی‌های مختلفی از جمله آجیل صرف می‌کنند. آجیل چهارشنبه سوری اگرچه ترکیب خاص و مشخصی ندارد ولی معمولا شامل کشمکش، انجیر، نخود، پسته، مفز بادام، انواع برگه‌ها، تخمه، توت و البته شیرینی باسلوق می‌شود.

آجیل سنتی شب چهار شنبه سوری در ایران

آجیل چهارمغز، مغذی و گران‌قیمت!

آجیل چهار مغز یکی از گران‌ترین انواع آجیل‌ها محسوب می‌شود چرا که از چهار مغز پسته، فندق، بادام درختی و گردو است. البته ترکیب آجیل چهار مغز می‌تواند شامل پسته، فندق، بادام هندی و بادام درختی هم باشد. در واقع ترکیبات آجیل چهارمغز هم حول محور علایق شما می‌گردد! این ترکیب مغزها هم به صورت خام و هم به صورت بوداده در دسترس است که می‌توان بنا به ذائقه تهیه کرد. اگرچه آجیل چهارمغز در هر حالتی سرشار از خواص و فواید است اما شاید بتوان گفت فواید غذایی آجیل چهارمغز خام بیشتر است چراکه فرآیند بوداده کردن آجیل‌ها برخی از خواص آنها را کمتر می‌کند. این نوع آجیل علاوه بر اینکه برای مهمانی‌ها و مراسم خاص بسیار پرطرفدار است، می‌تواند گزینه‌ی خوبی به عنوان میان‌وعده‌ی سالم برای تمامی افراد با هر سن و سالی باشد.

این نکته را هم اضافه کنیم که آجیل از زمان‌های قدیم در بین بازاری‌ها حرمت خاص خود را داشت. برای مثال مغازه‌های خرید و فروش آجیل باید حتما ابتدای بازار قرار می‌گرفتند و در مغازه هم باید رو به قبله باز می‌شد. ظرف‌های آجیل زیبا و تمیز انتخاب می‌شدند و فروشنده نیز باید با ظاهری تمیز و مرتب حضور پیدا می‌کرد. بخشی از این موضوع به این خاطر بود که اکثر خرید آجیل مربوط به نذورات و خیرات بود و با اعتقادات مذهبی و ملی مردم سر و کار داشت.

خواص آجیل

به طور کلی آجیل‌ها منبعی غنی از چربی، فیبر و پروتئین هستند. بیشتر چربی موجود در آجیل‌ها از نوع چربی‌های اشباع‌نشده و امگا 3 و امگا 6 است، با این حال مقدار کمی چربی اشباع نیز در آنها وجود دارد. آجیل‌ها همچنین حاوی تعدادی ویتامین و مواد معدنی از جمله منیزیم و ویتامین E هستند. مطالعات زیادی در مورد تاثیر مصرف آجیل بر سلامتی انجام شده است. یکی از این مطالعات نشان داده است که رژیم‌های غذایی حاوی آجیل بر افزایش و کاهش وزن تاثیر قابل‌توجهی ندارند. با این حال افرادی که به طور منظم از آجیل‌ها در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند عمر طولانی‌تری دارند که این مساله به خاطر فواید و تاثیر آجیل بر پیشگیری از برخی بیماری‌ها است. برای مثال مصرف مغزها عوامل خطر سندروم متابولیک مانند فشار خون و سطح کلسترول بالا را کاهش می‌دهند. در ادامه به برخی از فواید آجیل برای سلامتی اشاره می‌کنیم.

مصرف آجیل و بهبود سلامت قلب

آجیل‌ها حاوی چربی‌های اشباع‌نشده و آنتی‌اکسیدان‌های سالم برای قلب هستند و خوردن مرتب آجیل می‌تواند سلامت قلب را تقویت کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم آجیل می‌تواند خطر بروز بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد. در واقع رابطه‌ی معکوسی بین مصرف آجیل و بیماری‌های قلبی وجود دارد. این بدان معناست که هرچه افراد آجیل را به طور منظم‌تری در رژیم غذایی خود مصرف کنند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در آنها کاهش پیدا می‌کند.

سلامت قلب با مصرف آجیل

کاهش خطر ابتلا به دیابت با مصرف آجیل‌ها

آجیل مزایای بالقوه‌ای برای مدیریت و پیشگیری از دیابت دارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که خوردن چهار وعده آجیل در هفته به شدت با کاهش خطر دیابت مرتبط است. برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند خوردن آجیل می‌تواند باعث به حداقل رسیدن عوارض جانبی این بیماری به ویژه در خانم‌ها شود. خوردن آجیل در این افراد باعث کاهش ابتلا به بیماری‌های مزمن به ویژه بیماری‌های قلبی می‌شود. بعلاوه همه‌ی آجیل‌ها به طور طبیعی حاوی کربوهیدرات و سرشار از چربی و پروتئین هستند که باعث می‌شود میان‌وعده‌ای سالم، بی‌خطر و خوشمزه برای افرادی باشد که مراقب میزان دریافت کربوهیدرات خود هستند.

آجیل غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها

آجیل‌ها غنی از آنتی‌اکسیدان هستند؛ ترکیباتی که به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده و تحت فشار کمک می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها از بسیاری از بیماری‌ها نیز جلوگیری می‌کنند. خیلی از بیماری‌های وابسته به سن را می‌توان به التهابات مزمن و استرس نسبت داد؛ بنابراین به طور طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها تفاوت زیادی ایجاد می‌کنند. دریافت آنتی‌اکسیدان‌ها در افراد مسن از طریق مصرف آجیل می‌تواند با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان، اختلالات شناختی و غیره همراه باشد.

مصرف آجیل و کاهش التهابات در بدن

گردو سرشار از اسید چرب امگا 3 است که دارای خواص ضدالتهابی است. تحقیقات نشان داده است که یک رژیم غذایی غنی از گردو باعث کاهش چندین نشانگر التهاب در بدن می‌شود. کاهش التهاب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش دهد. به این ترتیب با مصرف گردو و سایر آجیل‌ها می‌توان از بروز التهابات در بدن جلوگیری کرد.

آجیل چهار مغز از گران ترین و لوکس ترین آجیل‌ها

مضرات مصرف بیش از حد آجیل

واقعیت این است که مصرف بیش از حد آجیل هم مثل هر ماده‌ی غذایی دیگر، مضراتی را به همراه دارد. مهمترین ضرری که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، مشکلات گوارشی ناشی از خوردن بیش از حد آجیل است. خیلی‌ها در این مواقع نفخ را تجربه می‌کنند که البته عادی است. علاوه بر این، زیاده‌روی در خوردن آجیل می‌تواند به افزایش وزن هم منجر شود. البته از این جهت شاید برای کسانی که می‌خواهند زیر نظر پزشک وزن اضافه کنند بد نباشد.

یکی دیگر از مضراتی که باید به آن اشاره شود، فشار خون بالا است. بنابراین افرادی که مشکل فشار خون دارند، باید تحت نظر پزشک و به میزان مشخص از انواع آجیل استفاده کنند. در موارد بسیار خاص نیز ممکن است افراد نسبت به آجیل حساسیت نشان دهند.

آجیل‌هایی مانند گردو، بادام زمینی، پسته، و بادام درختی سرشار از خواص برای بدن

محبوب‌ترین آجیل‌ها در جهان

می‌خواهید بدانید پرطرفدارترین آجیل که مردم در کشورهای مختلف جهان مصرف می‌کنند چیست؟ در ادامه به سه آجیل خوشمزه پرطرفدار اشاره می‌کنیم؛ اگر می‌خواهید که با اسممحبوب ترین انواع آجیل به طور مفصل آشنا شوید به مطلبی که در وبلاگ حاجی بادومی نوشته‌ایم سری بزنید.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 1. بادام زمینی (Peanuts)

بادام زمینی یکی از آجیل‌های محبوب در جهان است که البته همانطور که از نام آن پیداست متعلق به گروه آجیل‌های درختی نیست! البته این آجیل دارای خواص و فواید مشابه با آجیل‌های درختی است. مقدار 28 گرم بادام زمینی حاوی 176 کالری انرژی، 17 گرم چربی، 4 گرم پروتئین، 5 گرم کربوهیدرات، 3 گرم فیبر، 21% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 11% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. تحقیقات روی بیش از 120هزار نفر نشان داده است که مصرف بادام زمینی با کاهش مرگ و میر مرتبط است. بادام زمینی بعلاوه می‌تواند باعث بهبود فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی شود.

کره‌ی بادام زمینی یکی از محصولات مرتبط با این آجیل جذاب است که مصرف آن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان شود. با این حال خیلی از آنجایی که خیلی از برندها به کره‌ی بادام زمینی شکر، روغن و سایر افزودنی‌ها را اضافه می‌کنند بهتر است خودتان در خانه این کره را درست کنید و یا از مراکزی تهیه کنید که کره‌ی بادام زمینی ارگانیک تولید می‌کنند.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 2. بادام هندی (Cashews)

بادام هندی یک نوع آجیل درختی است که از محبوبیت زیادی برخوردار است و البته سرشار از مواد مغذی نیز هست. مقدار 28 گرم از بادام هندی حاوی 155 کالری انرژی، 12 گرم چربی، 5 گرم پروتئین، 9 گرم کربوهیدرات، 1 گرم فیبر، 1% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 20% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. تحقیقات نشان داده‌اند که ک رژیم غذایی غنی از بادام هندی می‌تواند برای بهبود علائم سندروم متابولیک مفید باشد. بعلاوه با مصرف بادام هندی، مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها نیز جذب بدن خواهد شد. همچنین خوردن آجیل بادام هندی می‌تواند باعث کاهش فشار خون و افزایش سطح کلسترول خوب شود.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 3. بادام درختی (Arboreal Almonds)

یکی دیگر از آجیل‌های محبوب در جهان بادام درختی است. بادام سرشار از مواد مغذی است و 28 گرم بادام حاوی 161 کالری انرژی، 14 گرم چربی، 6 گرم پروتئین، 6 گرم کربوهیدرات، 3.5 گرم فیبر، 37% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 19% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. یکی از فواید بادام تنظیم سطح کلسترول خون است. تحقیقات نشان داده‌اند که یک رژیم غذایی غنی از بادام می‌تواند سطح کلسترول بد خون که برای سلامت قلب مضر است، را کاهش دهد. مصرف بادام به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کم کالری می‌تواند بر کاهش وزن و فشار خون در افراد دارای اضافه وزن موثر باشد.

علاوه بر این خوردن 28 گرم بادام درختی می‌تواند افزایش قند خون پس از خوردن غذا در افراد دیابتی تا 30% کاهش دهد. بادام همچنین در کاهش التهابات در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز موثر است. در نهایت اینکه این آجیل پرخاصیت با حمایت از رشد باکتری‌های مفید روده، بر عملکرد دستگاه گوارش نیز تاثیرگذار است.

مصرف بیش از اندازه آجیل موجب فشار خون و افزایش وزن

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 4. پسته (Pistachios)

پسته یکی از آجیل‌های پرمصرف و غنی از فیبر است. 28 گرم پسته حاوی 156 کالری انرژی، 12.5 گرم چربی، 6 گرم پروتئین، 8 گرم کربوهیدرات، 3 گرم فیبر، 3% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 8% از نیاز روزانه‌ی بدن به منگنز است. پسته نیز همانند گردو نقش مهمی در کاهش کلسترول خون دارد و مصرف 56 تا 84 گرم پسته در طول روز می‌تواند میزان کلسترول خوب را افزایش دهد. بعلاوه پسته می‌تواند در بهبود علائم خطر بیماری‌های قلبی از جمله فشار خون، وزن و استرس اکسیداتیو موثر باشد. به طور کلی پسته را می‌توان از محبوب‌ترین انواع آجیل برشمرد که کاربرد آن تنها به عنوان آجیل نیست و در پخت کیک، شیرینی، انواع شکلات و غیره نیز کاربرد دارد.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 5. گردو (Walnuts)

گردو نیز یکی از آجیل‌های بسیار محبوب و منبعی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. 28 گرم گردو حاوی مواد مغذی از جمله 182 کالری انرژی، 18 چربی، 4 گرم پروتئین، 4 گرم کربوهیدرات، 2 گرم فیبر، 1% نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 11% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. مصرف گردو می‌تواند در بهبود علائم خطر بیماری‌های قلبی موثر باشد که این مساله به خاطر محتوی اسیدهای چرب این آجیل است. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که خوردن گردو به وژه بر کاهش کلسترول‌های بد خون و افزایش کلسترول‌های خوب موثر است. گردو همچنین در کاهش التهابات و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن موثر است. خوردن گردو و فواید آن برای مغز را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 6. فندق (Hazelnuts)

فندق یکی دیگر از آجیل‌های محبوب و مغذی در جهان است. مقدار 28 گرم فندق حاوی 176 کالری انرژی، 9 گرم چربی، 6 گرم پروتئین، 6 گرم کربوهیدرات، 3.5 گرم فیبر، 37% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 20% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. فندق نیز همانند سایر انواع آجیل تاثیرات مفیدی بر فاکتورهای بیماری‌های قلبی دارد. یکی از مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی حاوی فندق می‌تواند به کاهش کلسترول بد و تری‌گلیسیرید خون کمک کند. این آجیل بعلاوه باعث کاهش علائم التهاب و بهبود عملکرد رگ‌های خونی می‌شود.

آجیل شب یلدا و شب عید از معروف ترین آجیل‌های مناسبتی ایرانی‌ها

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 7. ماکادمیا (Macadamia Nuts)

آجیل ماکادمیا یکی دیگر از آجیل‌های محبوب در جهان است که سرشار از مواد مغذی متفاوت و از جمله منبع خوبی از چربی‌های اشباع‌نشده است. مقدار 28 گرم از ماکادمیا حاوی 200 کالری انرژی، 21 گرم چربی، 2 گرم پروتئین، 4 گرم کربوهیدرات، 2.5 گرم فیبر، 1% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 9% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. بسیاری از فواید ماکادمیا برای سلامتی مرتبط با سلامت قلب است. این مساله به خاطر محتوای بالای چربی‌های غیراشباع در این آجیل است. برخی از تحقیقات در مورد این آجیل نشان داده است که رژیم‌های غذایی غنی از ماکادمیا می‌تواند به کاهش کلسترول‌های بد در افرادی که دارای سطح کلسترول بالا هستند، کمک کند. یک رژیم غذایی غنی از ماکادمیا بعلاوه برای سلامت قلب نیز بسیار مفید می‌تواند باشد. ماکادمیا باعث کاهش فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی، از جمله استرس اکسیداتیو و التهابات، می‌شود.

محبوب ترین انواع آجیل در دنیا: 8. گردوی آمریکایی (Pecans)

گردوی آمریکایی نوعی آجیل است که اغلب در دسرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نوبه‌ی خود دارای خواص و فواید بسیار زیادی است. مقدار 28 گرم از گردو آمریکایی حاوی 193 کالری انرژی، 20 گرم چربی، 3 گرم پروتئین، 4 گرم کربوهیدرات، 2.5 گرم فیبر، 2% از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین E و 8% از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم است. تحقیقات نشان داده‌اند که گردو آمریکایی می‌توان سطح کلسترول بد در افرادی که کلسترول آنها در وضعیت نرمال قرار دارد را کاهش دهد. این آجیل همانند سایر آجیل‌ها، حاوی پلی‌فنول‌ها است که به عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن عمل می‌کنند.

ضدعفونی کردن آجیل

حتما شما هم با افرادی مواجه شده‌اید که کم و بیش وسواس داشته‌اند و برای نگهداری از آجیل آنها را می‌شستند و در آفتا پهن می‌کردند! در هر صورت اگرچه یک زمانی این موضوع خنده‌دار به نظر می‌رسید اما امروزه که کرونا به بخشی از زندگی ما بدل شده است، ضدعفونی کردن مواد غذایی از جمله آجیل‌ها به یکی از دغدغه‌های بزرگ ما تبدیل شده است. اما برای ضدعفونی‌کردن آجیل‌ها چکار می‌توانیم بکنیم؟ جدای از اینکه خرید از فروشگاه‌های معتبری که آجیل و محصولات خود را در بسته‌بندی‌های کاملا بهداشتی ارائه می‌دهند راه‌های ساده‌ای نیز برای ضدعفونی‌کردن آجیل‌ها وجود دارد.

آجیل‌هایی مانند کشمش و خرما را می‌توان به راحتی شسته و خشک کرد. برای سایر آجیل و خشکبار می‌تواند از روش حرارت دادن استفاده کنید. تنها کافیست آجیل‌ها را در یک قابلمه یا تابه بریزید و به مدتی محدود درون مایکروویو در دمای 70 تا 80 درجه قرار دهید. پس از این کار به راحتی می‌تواند آجیل‌ها را با خیال راحت مصرف کنید. البته اگر در مصرف آجیلی که خریده‌اید، عجله ندارید یکی دیگر از راه‌ها هم این است که در یک محیط استریل و تمیز، آنها را حداقل به مدت سه ساعت رها کنید. بعد از این، کاملا برای مصرف آماده است.

بهترین قیمت آجیل و خرید از طریق آنلاین

فروش انواع آجیل در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

فروشگاه آجیل و خشکبار حاجی بادومی عرضه کننده‌ی انواع آجیل ، خشکبار ، میوه خشک ، ارده و شکلات‌های ایرانی و خارجی و خلاصه انواع و اقسام تنقلات است. هدف این فروگشاه جلب اعتماد شما از طریق ارائه‌ی بهترین خدمات و کیفیت‌های موجود در بازار است تا تجربه‌ی بی دغدغه‌ترین خرید آنلاینی که تا به حال داشتید را برای شما رقم بزند. با خرید آجیل و یا سایر محصولات از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی سفارش خود را در تهران در کمترین زمان ممکن دریافت خواهید کرد. همانطور که می‌دانید بازار خرید شکلات این روزها بسیار داغ است و ویترین فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی پر است از شکلات‌های ایرانی و خارجی موجود که می‌توانید با مراجعه به این صفحه خرید خود را انجام دهید و لذت طعم بی‌نظیر این شکلات‌ها را بچشید.