پسته

  • کالاهای موجود
از 60,000 تومان
از 57,000 تومان
% 5 تخفیف
از 60,000 تومان
از 57,000 تومان
% 5 تخفیف
از 57,000 تومان
از 56,700 تومان
از 61,400 تومان
از 56,700 تومان
از 46,600 تومان
از 61,400 تومان
loader filter hajibadoomi

پسته (Pistachio) یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین خشکبار در جهان است. در ایران، درخت آن یکی از انواع بومی است که در مناطق خشک و معتدل کشور رشد می‌کند. پسته ایرانی در دنیا یکی از پرمصرف‌ترین آجیل‌هاست؛ اما این محصول با پسته خارجی نیز رقابت می‌کند که کیفیت آن هم بسیار بالاست. در اینجا تلاش ما بر این است که به همه سؤالات مربوط به این محصول صادراتی کشور پاسخ دهیم تا شما به عنوان مشتری، از خرید خود کاملا رضایت داشته باشید. شاید ایرانی ترین خشکبار همین پسته باشد که از کودکی همیشه به روی ما خندیده و کنارمان بوده. امیدواریم که در این روزگاری که غصه خوردن کار راحت و بی دردسرتری است شما با خرید پسته از فروشگاه آنلاین حاجی بادومی به جای غصه پسته بخورید.در این زمینه لازم است علاوه بر آگاهی از قیمت پسته، از فاکتورهای دیگر مربوطه نیز با خبر باشید. ضمنا اگر قصد خرید پسته دارید می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی بزنید. این فروشگاه در زمینه فروش عمده پسته و سایر اقلام آجیل و خشکبار نیز در خدمت مشتریان است.


خرید اینترنتی پسته ایرانی ترین آجیل جهان


واحد اندازه‌گیری پسته

پیش از آنکه به معرفی ارقام مختلف این محصول بپردازیم، بهتر است بدانید چگونه آن را اندازه‌گیری و طبقه‌بندی می‌کنند. چرا که یکی از وجه تمایزهای پسته مرغوب همین است. در روش‌ شناسایی پسته مرغوب که در ادامه به آن نیز خواهیم پرداخت، یکی از مهمترین فاکتورها اونس آن است. اما اونس چیست؟ یک عدد که با آن میزان ریزی یا درشتی محصول مشخص می‌شود. محاسبه آن را باید افراد حرفه‌ای در این زمینه انجام دهند، اما به طور خلاصه اینگونه است: یک نوع ترازوی خاص به نام اونسگیر هست که در یک کفه آن 142 گرم وزنه و در طرف دیگر آن به همین اندازه پسته می‌ریزند تا به تعادل برسد. بعد آن‌ها را به دسته‌های 5تایی تقسیم می‌کنند. اگر دقیقا به 26 دسته 5 تایی تقسیم شود (که معمولا نمی‌شود)، آن محصول 26 اونسی می‌شود.


واحد اندازه‌گیری پسته انس است


انواع پسته

دسته‌بندی انواع این محصول با واحدی به نام رقم انجام می‌شود. ارقام پسته در ایران بسیار متنوع هستند. گفته می‌شود بین 60 تا 90 گونه مختلف از این گیاه در کشور، وجود دارد. با این حال چند رقم مشهور آن در کشور که البته بیشتر آن‌ها صادراتی نیز هستند، عبارتند از: اکبری، احمد آقایی، کله‌قوچی، فندقی، شاه‌پسند و آبخندان یا آبخندون. در ادامه به توضیحاتی جزئی‌تر درباره هر کدام از این محصولات می‌پردازیم. همچنین درباره خواص و کاربرد آن نیز اطلاعاتی در اختیار شما خواهیم گذاشت. این شما و این هم پسته اعلاء ایرانی!


مشهورترین پسته های دنیا در ایران تولید می‌شوند


پسته اکبری

پسته اکبری یکی از جدیدترین انواع در بازار ایران و جهان و از مرغوب‌ترین‌های آن است. آن را می‌توانید از ظاهر بیضوی و کشیدگی زیادش بشناسید. اندازه آن نسبت به ارقام احمد آقایی و فندقی بزرگتر است و سایزش از 22 تا 30 محاسبه شده است. در بازارهای جهانی به پسته SuperLong یا اَبَر کشیده شناخته شده و ایران هم تولیدکننده اصلی آن محسوب می‌شود. رنگ مغز آن نسبتا بنفش و پوستش هم تیره‌رنگ است. شهرهایی که عمده میزان تولید در آنجا انجام می‌گیرد عبارتند از انار سیرجان در استان کرمان و فیض‌‌آباد خراسان رضوی.

این پسته برای اینکه برسد، باید مدت بیشتری روی درخت بماند و این باعث می‌شود میزان زهرابه (توکسین) بافت آن زیاد شود و به همین دلیل اروپا و آمریکا (مخصوصا آمریکا با وضع مالیات 200 درصدی!) قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای صادرات آن وضع نموده‌اند. اما کشورهای عربی، روسیه و هند مقاصد خوبی برای صادرات آن هستند.


پسته اکبری با کیفیت ترین و درشت ترین نوع پسته


پسته احمد آقایی

احمد آقا فروتن در بخش نوق شهرستان رفنسجان کرمان، اولین بار توانست پسته احمد آقایی را گسترش دهد. این رقم، به حق یکی از خوشمزه‌ترین ارقام موجود در بازار محسوب می‌شود. اندازه‌اش از اکبری کوچکتر است؛ اما خیلی هم ریز محسوب نمی‌شود. شکل آن بادامی است و اواسط شهریور چیده می‌شود. اکثریت این رقم، خودش خندان است و نیاز به آبخند کردن (خندان کردن مکانیکی محصول) ندارد. باید بدانید رقمی به نام پسته آبخندان نیز هست که کاملا به صورت مکانیکی خندان می‌شود هر چند گفتیم اصل این محصول در نوق کشت می‌شود، اما گفته می‌شود فیض‌آباد خراسان کیفیت بهتری از این محصول ارائه می‌کند. بعد از رقم اکبری، این محصول یکی از گران‌ترین انواع آن محسوب می‌شود. رنگ پسته بنا به نوع آن متفاوت است. اما رنگ مغز پسته احمد آقایی، قرمز و پوست آن هم تقریبا سفید است. اونس 28 این محصول، بین 28 تا 30 سایز دارد.


خندان ترین نوع پسته موجود در بازار پسته احمد آقایی


پسته کله ‌قوچی

پسته کله‌قوچی یکی از اصلی‌ترین ارقام تولیدی در ایران است. اندازه آن هم از رقم اکبری کوتاه‌تر اما گرد‌تر است و در دسته انواع پسته فندقی قرار می‌گیرد. همین ظاهر زیبای آن باعث توجه بسیاری به آن شده است. این پسته هم در دهنوی رفنسجان برای اولین بار انتخاب شده و به صورت گسترده کشت یافته است. به همین دلیل است که پسته رفسنجان در جهان بسیار مشهور است؛ خیلی از ارقامی که می‌شناسیم، اولین بار در آنجا کشت و گسترش یافته‌اند. کشورهای آلمان، یونان و به طور کل کشورهای عربی از مشتریان این کالای صادراتی ایران هستند. حتی در آلمان، این پِسته با ظاهری جدید به کشورهای دیگر مجددا صادر می‌شود! زمان برداشت آن اواسط شهریور است و مغز آن تا 17 گرم هم وزن دارد!


از ارقام پرطرف دار پسته در خارج از کشور


پسته فندقی (اوحدی)

نام پسته فندقی صرفا به دلیل ظاهر فندق‌مانند این رقم، بر آن گذاشته شده است؛ البته رقم کله‌قوچی نیز یکی دیگر از هم‌خانواده‌های این دسته است. به این محصول، اوحدی هم گفته می‌شود. اندازه این رقم نسبت به بقیه کمی کوچکتر و نسبتا ارزان‌تر است و بیشتر به صورت مغز پسته در انواع آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

کاربرد آن در زمینه‌های مختلف بحث جداگانه‌ای می‌طلبد. اما این رقم، یکی از آن‌هایی است که به دلیل ظاهر خوش‌رنگ، طعم دلنشین و البته اقتصادی‌ بودن در پخت انواع شیرینی از جمله سوهان و باقلوا استفاده می‌شود. این محصول برخلاف رقم اکبری، زهرابه پایین‌تری دارد و به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین رقم‌های صادراتی به اروپا است.


کوچک ترین ارزان ترین و پرمصرف ترین نوع پسته


پسته دامغان

پسته دامغان نیز یکی دیگر از معروف‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان است که کیفیت و مزه فوق‌العاده‌ای دارد. اگر به دو رقم مختلف آن بخواهیم اشاره کنیم از پسته شاه‌پسند و پسته خنجری باید نام ببریم. شاه‌پسند یکی از تجاری‌ترین ارقام این محصول است و ظاهری بادامی‌شکل دارد و رنگ پوست آن استخوانی است. این محصول نیز در دهه دوم شهریور برداشت می‌شود. خنجری نیز رقمی است که به دلیل قسمت انتهایی آن به خنجر شبیه است، این نام را بر آن نهاده‌اند. کیفیت آن چندان فرقی با رقم بادامی ندارد و از آن هم بیشتر در آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

پسته دریایی

پسته دریایی یا به عبارت دیگر سله باقلا همان دانه‌ی نیلوفر آبی است که در مرداب‌ها رشد می‌کند. می‌توان به صورت سرخ شده و یا خام آن را مصرف کرد تفاوت آن با پسته‌ی معمولی در این است که کم چرب‌ تر و سفت ‌تر است همینطور بسیار خوشمزه است. از نکات قابل توجه این پِسته‌ی به خصوص خواص درمانی بسیار زیاد آن است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد ، پسته‌ی دریایی برای درمان دیابت و مُسکنی برای پا‌ درد و کمر ‌درد است. متعادل نگه داشتن فشار خون و سلامت دستگاه گوارش بالاخص معده بسیار مفید است.

خواص پسته

این مغز از مغذی‌ترین انواع آجیل است. این مغز بسیار خوشمزه شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، فیبر و انواع اسید آمینه است. از دیگر فواید پسته می‌توان به پتاسیم، آهن، کلسیم، سدیم و مس اشاره نمود. همچنین ویتامین‌های گروه C، ب6، تیامین و بتایین به وفور در آن یافت می‌شود.

همچنین به دلیل وجود انواع آنتی‌اکسیدان‌ها در این ماده غذایی، به شدت ضد سرطان بوده و مصرف آن به این بیماران توصیه می‌شود. کسانی که کمبود آهن دارند، می‌توانند روی این آجیل خوشمزه به عنوان یک منبع غنی از آهن حساب کنند. در آخر باید بگوییم پِسته یکی از مغزهایی است که مصرف آن به شدت زنان باردار توصیه می‌شود؛ چرا که سرشار از پروتئین بوده که یکی از اصلی‌ترین مواد موردنیاز بدن زنان باردار است.


پسته از پر خواص ترین نوع آجیل


کاربرد پسته در شیرینی‌پزی و آشپزی

پسته به دو صورت خام و شور استفاده می‌شود. اما به غیر از مصرف در آجیل، این ماده غذایی یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین مواد در بسیاری از شیرینی‌هاست. اما چون احتمال دارد به جز در شیرینی‌های خاصی مثل قرابیه تبریزی، چندان خوردن آن راحت و دلنشین نباشد، به صورت خلال پسته بیشتر استفاده می‌شود. از معروف‌ترین شیرینی‌هایی که این ماده غذایی در آن به کار می‌رود، می‌توان به سوهان و انواع باقلواها اشاره نمود. از سوی دیگر، از آن در انواع بستنی و دسر نیز استفاده می‌شود (یکی از پایه‌های اصلی بستنی سنتی ایرانی است). در پخت انواع حلوا (سیاه، هویج و زنجبیلی) از آن استفاده می‌شود. به علاوه یکی از چاشنی‌های خوشمزه فرنی است.همچنین از غذاهای معروفی که پِسته در آن به کار می‌رود می‌توان از مرصع پلو نام برد که تاریخچه‌ی آن به دوره‌ی صفویه باز می گردد که از مواد اولیه برای تهیه آن مرغ ، خلال بادام ، خلال پِسته ، خلال پرتقال ، زرشک و کشمش است. این غذای لذیذ برای مهمانی‌ها و مجالس رسمی شما بسیار مناسب می باشد.


قیمت پسته درجه یک برای خرید آنلاین

فروش پسته در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

فروش پسته در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی عرضه کننده‌ی انواع مختلف پسته مانند اکبری، کله‌قوچی،فندوقی و احمد آقایی است که سعی در ارائه بهترین کیفیت و خدمات را برای شما مشتریان عزیز دارد تا نگرانی جهت خرید آنلاین انواع اقسام آجیل ، میوه خشک ، ارده و شکلات‌های ایرانی و خارجی برای مهمانی‌ها مناسبت‌ها نداشته باشید و با مراجعه به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی خیلی آسان خرید خود را انجام دهید. و برای خرید آجیل نیز با مراجعه به این صفحه می‌توانید انواع مختلف آجیل‌ها مانند چهار مغز خام ، مغز شیرین خام و مخلوط چهار مغز را تهیه کنید.