پسته

  • کالاهای موجود
پسته اکبری خام دستچین
پسته اکبری خام دستچین
بسته بندی از 200 گرم
از 59,000 تومان
پسته اکبری شور دستچین
پسته اکبری شور دستچین
بسته بندی از 200 گرم
از 59,000 تومان
پسته احمد آقایی خام دستچین
پسته احمد آقایی خام دستچین
بسته بندی از 200 گرم
از 55,200 تومان
پسته احمد آقایی شور کیفیت خوب
پسته احمد آقایی شور کیفیت خوب
بسته بندی از 200 گرم
از 51,600 تومان
پسته کله قوچی شور
پسته کله قوچی شور
بسته بندی از 200 گرم
از 68,000 تومان
پسته احمد آقایی خام کیفیت خوب
پسته احمد آقایی خام کیفیت خوب
بسته بندی از 200 گرم
از 51,600 تومان
پسته فندقی شور
پسته فندقی شور
بسته بندی از 200 گرم
از 50,000 تومان
پسته کله قوچی خام
پسته کله قوچی خام
بسته بندی از 200 گرم
از 68,000 تومان
loader filter hajibadoomi

آجیل همیشه خندان و پرطرفدار - پسته

پسته (Pistachio) یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین انواع خشکبار است که به طور گسترده‌ای در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پسته بومی آسیا به ویژه ایران و عراق است و تاریخ باستان‌شناسی نشان داده است که پسته و وجود آن به 6000 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. پسته در ایران، عراق و سوریه کشت می‌شده و در سال 100 میلادی به روم نیز راه پیدا کرده است. امروزه علاوه بر ایران، عراق و سوریه، پسته در کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، استرالیا، ترکیه و چین نیز کشت می‌شود. درخت پسته برای باردهی به ده تا 12 سال زمان نیاز دارد و این یکی از دلایل گران بودن این آجیل خوشمزه است.

پسته‌ی ایرانی یکی از محبوب‌ترین انواع پسته در جهان است که با عطر و طعم لذیذ و رنگ جذاب خود شناخته می‌شود و به صورت‌های مختلفی مانند با پوسته یا بدون پوسته، نمکی و بوداده و غیره قابل تهیه است. پسته را در واقع می‌توان ایرانی‌ترین خشکبار نامید که همیشه در آجیل‌های عید، شب یلدا، چهارشنبه‌سوری و غیره حضور داشته است. انواع پسته خندان و خوشمزه را می‌توانید از آجیل‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها تهیه کنید اما امکان خرید آنلاین پسته از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی هم فراهم است تا بتوانید پسته مورد نظر خود را با قیمت مناسب و کیفیت عالی سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید اینترنتی پسته ایرانی ترین آجیل جهان

واحد اندازه‌گیری پسته

شاید برایتان جالب باشد بدانید پسته‌ها چطور اندازه‌گیری و طبقه‌بندی می‌شوند چرا که یکی از وجه تمایزهای پسته‌ی مرغوب نیز همین است. حتما پیش از این واحد اونس به گوش‌تان خورده باشد. در اندازه‌گیری پسته یکی از مهمترین فاکتورها همین واحد اونس است. اونس پسته میزان ریز یا درشت بودن محصول را مشخص می‌کند. محاسبه‌ی اونس پسته کمی تخصصی است اما به طور ساده می‌توان گفت که برای اندازه‌گیری اونس پسته از ترازوی مخصوصی به نام ترازوی اونس‌گیر استفاده می‌شود. در یک کفه‌ی ترازو مقدار 142 گرم وزنه و در کفه‌ی دیگر همین مقدار پسته ریخته می‌شود تا ترازو به تعادل برسد. سپس پسته‌ها به دسته‌های 5 تایی تقسیم می‌شوند. برای مثال اگر 26 دسته‌ی 5 تایی پسته داشته باشیم، پسته‌ی ما 26 اونسی خواهد بود.

انواع پسته

دسته‌بندی انواع این محصول با واحدی به نام رقم انجام می‌شود. ارقام پسته در ایران بسیار متنوع هستند. گفته می‌شود بین 60 تا 90 گونه مختلف از این گیاه در کشور، وجود دارد. با این حال چند رقم مشهور آن در کشور که البته بیشتر آن‌ها صادراتی نیز هستند، عبارتند از پسته اکبری، احمد آقایی، کله قوچی، فندقی، شاه‌پسند و آبخندان (یا آبخندون). در ادامه در مورد هر کدام از این ارقام پسته توضیحاتی می‌دهیم؛ علاوه بر اینکه می‌توانید با خواص و مزایای این آجیل خوشمزه‌ی ایرانی نیز آشنا شوید. پس این شما و این هم پسته اعلاء ایرانی!

واحد اندازه‌گیری پسته انس است

پسته اکبری

پسته اکبری را می‌توان جدیدترین و مرغوب‌ترین نوع پسته در ایران و جهان نامید. این پسته از ظاهر بیضی و کشیده‌ای که دارد قابل تشخیص است و در بازارهای جهانی نیز به Super Long Pistachio مشهور است. ایران به عنوان تولیدکننده‌ی اصلی این نوع پسته شناخته می‌شود؛ پسته‌ای درشت‌تر از ارقام احمدآقایی و فندقی با مغزی به رنگ بنفش که عمدتا در شهرهای انارسیرجان کرمان و فیض آباد خراسان رضوی کشت می‌شود. پسته اکبری عموما خندان است و نیازی به آبخندان کردن ندارد.

این پسته برای اینکه برسد، باید مدت بیشتری روی درخت بماند و این مساله باعث می‌شود میزان زهرابه (توکسین) بافت آن زیاد شود. به همین خاطر اروپا و آمریکا (مخصوصا آمریکا با وضع مالیات 200 درصدی!) قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای صادرات آن وضع نموده‌اند. اما کشورهای عربی، روسیه و هند مقاصد خوبی برای صادرات پسته اکبری هستند.

مشهورترین پسته های دنیا در ایران تولید می‌شوند

پسته احمد آقایی

احمد آقا فروتن در بخش نوق شهرستان رفنسجان کرمان، اولین بار توانست پسته احمد آقایی را گسترش دهد. این رقم، یکی از خوشمزه‌ترین ارقام موجود در بازار محسوب می‌شود. پسته احمدآقایی از نظر اندازه نسبت به پسته اکبری کوچک‌تر و به آن Long Pistachio گفته می‌شود. شکل آن بادامی است و اواسط شهریور برداشت می‌شود. اکثریت این رقم، خودش خندان است و نیاز به آبخند کردن (خندان کردن مکانیکی محصول) ندارد.

باید بدانید رقمی به نام پسته آبخندان نیز هست که کاملا به صورت مکانیکی خندان می‌شود هر چند گفتیم اصل پسته احمدآقایی در شهرستان نوق کشت می‌شود، اما گفته می‌شوددر شهرستان فیض‌آباد خراسان این محصول با کیفیت بهتری ارائه می‌شود. بعد از رقم اکبری، این محصول یکی از گران‌ترین انواع آن محسوب می‌شود. رنگ پسته بنا به نوع آن متفاوت است. اما رنگ مغز پسته احمد آقایی، قرمز و پوست آن هم تقریبا سفید است. اونس 28 این محصول، بین 28 تا 30 سایز دارد.

پسته اکبری با کیفیت ترین و درشت ترین نوع پسته

پسته کله ‌قوچی

پسته کله قوچی یکی از اصلی‌ترین ارقام تولیدی در ایران است. اندازه آن هم از رقم اکبری کوتاه‌تر اما گرد‌تر است و در دسته انواع پسته فندقی قرار می‌گیرد. همین ظاهر زیبای آن باعث توجه بسیاری به آن شده است. این پسته هم در دهنوی رفنسجان برای اولین بار انتخاب شده و به صورت گسترده کشت یافته است. به همین دلیل است که پسته رفسنجان در جهان بسیار مشهور است؛ خیلی از ارقامی که می‌شناسیم، اولین بار در آنجا کشت و گسترش یافته‌اند. کشورهای آلمان، یونان و به طور کل کشورهای عربی از مشتریان این کالای صادراتی ایران هستند. حتی در آلمان، این پِسته با ظاهری جدید به کشورهای دیگر مجددا صادر می‌شود! زمان برداشت پسته کله قوچی اواسط شهریور است و مغز آن تا 17 گرم هم وزن دارد!

خندان ترین نوع پسته موجود در بازار پسته احمد آقایی

پسته فندقی (اوحدی)

نام پسته فندقی صرفا به دلیل ظاهر فندق‌مانند این رقم، بر آن گذاشته شده است؛ البته رقم کله قوچی نیز یکی دیگر از هم‌خانواده‌های این دسته است. به این محصول، پسته اوحدی هم گفته می‌شود. اندازه این رقم نسبت به بقیه کمی کوچکتر و نسبتا ارزان‌تر است و بیشتر به صورت مغز پسته در انواع آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

کاربرد پسته فندقی در زمینه‌های مختلف بحث جداگانه‌ای می‌طلبد. اما این رقم، یکی از انواع پسته است که به دلیل ظاهر خوش‌رنگ، طعم دلنشین و البته اقتصادی‌ بودن در پخت انواع شیرینی از جمله سوهان و باقلوا استفاده می‌شود. این محصول برخلاف رقم اکبری، زهرابه پایین‌تری دارد و به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین رقم‌های صادراتی به اروپا است.

پسته دامغان

پسته دامغان نیز یکی دیگر از معروف‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان است که کیفیت و مزه فوق‌العاده‌ای دارد. دو نوع از ارقام اصلی پسته که در شهرستان دامغان کشت می‌شود پسته شاه‌پسند و پسته خنجری است. شاه‌پسند یکی از تجاری‌ترین ارقام این محصول است و ظاهری بادامی‌شکل دارد و رنگ پوست آن استخوانی است. این محصول نیز در دهه دوم شهریور ماه برداشت می‌شود. خنجری نیز رقمی است که به دلیل اینکه قسمت انتهایی آن به خنجر شبیه است، به این نام خوانده می‌شود. کیفیت آن چندان فرقی با رقم بادامی ندارد و از آن بیشتر در آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

از ارقام پرطرف دار پسته در خارج از کشور

خواص پسته

پسته همانند سایر آجیل‌ها سرشار از خواص و فواید است. این آجیل پرطرفدار و خوشمزه مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی بسیار زیادی است و می‌توان آن را در لیست غذاهای خوب جای داد. در ادامه شش نمونه از مزایای مصرف پسته برای سلامتی را بیان می‌کنیم تا بیشتر پی به خاصیت این آجیل همیشه خندان ببرید.

پسته سرشار از مواد مغذی

پسته سرشار از مواد مغذی و مفید فراوانی است. برای مثال یک مشت پسته (حدود 45 عدد) حاوی 156 کالری انرژی، 3 گرم فیبر و یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین B6 در جهان است. ویتامین B6 نقش مهمی در تنظیم قند خون و تشکیل هموگلوبین دارد. اگرچه یک مشت پسته تنها حاوی 12 گرم چربی است اما 90% این چربی‌ها از نوع سالم هستند.

پسته سرشار از آنتی‌اکسیدان

پسته حاوی انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها است که دارای خواص ضدسرطانی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. علاوه بر این، پسته همچننی حاوی لوتئین و زاگزانتین نیز هست؛ دو ماده‌ای که به حفظ سلامت چشم و ایمنی کلی بدن کمک بسیاری می‌کنند.

پسته و لاغری

پسته غنی از فیبر و پروتئین است و میان‌وعده‌ای مناسب برای افرادی است که بعدازظهرها حس گرسنگی پیدا می‌کنند. خوردن پسته باعث می‌شود فرد برای مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشد و در نتیجه غذای کمتری بخورد. البته اگر پسته‌های دارای پوسته را برای خوردن انتخاب کنید خیلی بهتر است. چرا که جدا کردن مغز پسته نیاز به زمان دارد و سرعت خوردن را هم کاهش می‌دهد.

کوچک ترین ارزان ترین و پرمصرف ترین نوع پسته

پسته سرشار از فیبر

مصرف روزانه‌ی پسته باعث بهبود سلامت روده‌ها می‌شود. آجیل‌ها سرشار از فیبر هستند که به حرکت مواد غذایی در روده و جلوگیری از یبوست کمک می‌کنند. محتوی فیبر بالا به این معنی است که احتمال خطر ابتلا به سرطان روده نیز کاهش پیدا می‌کند.

پسته مناسب گیاهخواران

با توجه به اینکه پروتئین تقریبا 21% از وزن مغز پسته را تشکیل می‌دهد، پسته تقریبا 6% از نیاز روزانه‌ی بدن به پروتئین را تامین می‌کند. بنابراین افرادی که رژیم گیاهخواری دارند می‌توانند از پسته به عنوان یکی از منابع اصلی پروتئین بهره‌مند شوند.

احساس خوب با خوردن پسته

شاید این مورد برایتان کمی عجیب باشد. اما جالب است بدانید پسته حاوی ماده‌ای به نام تیامین است که به عنوان ویتامین ضد استرس نیز شناخته می‌شود. این بدان معنی است که مصرف این آجیل به شما کمک می‌کند در برابر شرایط استرس‌زا مقاومت کرده و از افسردگی نیز دور شوید. به طور کلی پسته به شما کمک می‌کند پرانرژی باقی بمانید.

پسته خام یا تفت داده شده – کدام بهتر است؟

پسته را می‌توان به صورت خام، بوداده یا پخته مصرف کرد. اما شاید به این فکر کنید که کدام یکی سالم‌تر و کدام یک خوشمزه‌تر است؟ به طور کلی پسته خام سالم‌ترین نوع پسته است چرا که هیچ روغن، نمک یا افزودنی دیگری ندارد. از طرف دیگر از نظر خیلی از افراد، پسته‌ی بوداده بسیار خوشمزه‌تر است. خوردن این آجیل ترد و خوشمزه به قدری لذت‌بخش است که باعث می‌شود اکثر افراد پسته بوداده را به پسته‌ی خام ترجیح دهند. اما باید بدانید که پسته ممکن است بخشی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های خود را در طی فرآیند بوداده کردن از دست بدهد.

اگرچه این بخش خیلی زیاد نیست و پسته بوداده همچنان جزو تنقلات سالم به شمار می‌رود اما بیشتر توصیه می‌شود به جای پسته بوداده در رژیم غذایی روزانه‌ی خود از پسته خام استفاده کنید. البته راه بهتری هم هست. شما می‌توانید پسته خام تهیه کنید و خودتان در خانه با مقدار کمتری روغن و بدون مواد افزودنی، پسته‌ها را بوداده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

پسته خام طعم واقعی و ناب پسته را با خود به همراه دارد اما با این حال افراد زیادی هم هستند که پسته‌ی بوداده را ترجیح می‌دهند. همانطور که گفتیم شما می‌توانید خودتان در خانه پسته‌ها را بوداده کنید. با این کار می‌توانید پسته‌ها را مطابق میل خود آماده کنید. تفت دادن در یک زمان کوتاهتر عطر و طعم ملایمی به پسته می‌دهد درحالی که تفت طولانی‌تر باعث ایجاد طعمی قوی‌تر می‌شود.

پسته از پر خواص ترین نوع آجیل

در طول روز چقدر پسته می‌توانیم بخوریم؟

اگرچه پسته بسیار مفید است اما خوردن تعداد زیادی از آنها در یک وعده کار درستی نیست. از آنجایی که پسته کالری بالایی دارد باید در مصرف پسته در طول روز دقت کافی به خرج بدهید. به طور کلی، توصیه می‌شود بیشتر از 28 گرم آجیل در طول روز مصرف نشود. با این حال می‌توانید برخی از آنها را بیشتر یا کمتر بخورید. در مورد پسته توصیه می‌شود در طول روز بیش از 30 گرم نخورید. علاوه بر این مصرف پسته خام نیز بهتر است، چرا که پسته بوداده ممکن است دارای چربی بیشتر و ویتامین‌های کمتری باشد. بنابراین اگر می‌خواهید پسته‌ی بوداده بخورید میزان آن را کاهش دهید.

بعلاوه میزان سایر محصولات مرتبط به پسته نیز باید تحت کنترل داشته باشید. محصولاتی مانند کرم پسته کالری بالایی دارد زیرا با تعداد زیادی پسته تهیه می‌شود. بنابراین، اگر در طول روز از پسته و سایر مغزها به عنوان میان‌وعده مصرف می‌کنید مراقب سایر مواد غذایی پرکالری که در طول روز می‌خورید هم باشید تا از دریافت کالری اضافی و در نتیجه اضافه وزن جلوگیری کنید.

نکات انتخاب و نگهداری از پسته

چند نکته‌ی مفید و راهنمایی می‌تواند به شما در انتخاب پسته‌ی تازه و ترد و همچنین نگهداری آنها برای مدتی طولانی‌تر کمک کند. پسته آجیل خشکی است که در تمام طول سال می‌توان آن را از فروشگاه‌ها و آجیل‌فروشی‌ها تهیه کرد. شما می‌توانید با توجه به ذائقه و ترجیح خود از میان پسته‌ی خام یا بوداده، با پوسته و یا مغز پسته، نمکی و غیره انتخاب کنید. البته پیشنهاد این است که سعی کنید آجیل‌هایی با کمترین فرآیند فرآوری را تهیه کنید چرا که سالم‌تر هستند.

پسته را می‌توان به صورت فله و یا در بسته‌بندی‌های شرکتی تهیه کرد. اگر پسته را از کیسه‌های باز تهیه می‌کنید به شکل و ظاهر آنها دقت کنید و از نظر سلامت و تازگی آنها را مورد بررسی قرار دهید. از خرید پسته‌هایی که دارای لکه، آثار کپک و یا بوی ماندگی و تند هستند، اجتناب کنید. پسته‌ی خام را می‌توانید در ظرف‌های دربسته و ضدهوا برای مدتی طولانی در مکانی سرد و خشک نگهداری کنید.

قیمت پسته درجه یک برای خرید آنلاین

خرید پسته از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی عرضه کننده‌ی انواع مختلف پسته مانند پسته اکبری، کله قوچی، فندقی و احمد آقایی است. در این فروشگاه فروش انواع پسته با بهترین کیفیت و خدمات ارائه می‌شود تا نگرانی جهت خرید آنلاین انواع اقسام آجیل ، میوه خشک، ارده و شکلات‌های ایرانی و خارجی برای مهمانی‌ها و مناسبت‌ها نداشته باشید. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی خیلی آسان می‌توانید خرید خود را انجام دهید. برای خرید آجیل نیز با مراجعه به این صفحه می‌توانید انواع مختلف آجیل‌ها مانند چهار مغز خام ، مغز شیرین خام و مخلوط چهار مغز را تهیه کنید.