پسته

  • کالاهای موجود
پسته اکبری دستچین خام
پسته اکبری دستچین خام
756,000 تومان
پسته اکبری دستچین شور
پسته اکبری دستچین شور
756,000 تومان
پسته احمد آقایی درجه یک خام
پسته احمد آقایی درجه یک خام
648,000 تومان
پسته احمد آقایی درجه یک شور
پسته احمد آقایی درجه یک شور
648,000 تومان
پسته کله قوچی درجه یک خام
پسته کله قوچی درجه یک خام
554,000 تومان
پسته کله قوچی شور درجه یک
پسته کله قوچی شور درجه یک
554,000 تومان
پسته فندقی شور
پسته فندقی شور
504,000 تومان
پودر پسته
پودر پسته
790,000 تومان
پسته اکبری درجه یک شور
پسته اکبری درجه یک شور
635,000 تومان
مغز پسته دندانه
مغز پسته دندانه
567,000 تومان
مغز پسته لپه
مغز پسته لپه
590,000 تومان
مغز پسته گندمی
مغز پسته گندمی
620,000 تومان
مغز پسته شکسته
مغز پسته شکسته
650,000 تومان
مغز پسته اکبری خام
مغز پسته اکبری خام
958,000 تومان
پسته اکبری درجه یک خام
پسته اکبری درجه یک خام
635,000 تومان
loader filter hajibadoomi
ارسال تهران رایگانه! ارسال تهران رایگانه!
ارسال فوری در تهران ارسال فوری در تهران

پسته، آجیل همیشه خندان و پرطرفدار 

پسته (Pistachio) یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین انواع خشکبار است که به طور گسترده‌ای در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پسته بومی آسیا به ویژه ایران و عراق است و تاریخ باستان‌شناسی نشان داده است که پسته و وجود آن به 6000 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. پسته در ایران، عراق و سوریه کشت می‌شده و در سال 100 میلادی به روم نیز راه پیدا کرده است.

خرید آجیل

امروزه علاوه بر ایران، عراق و سوریه، پسته در کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، استرالیا، ترکیه و چین نیز کشت می‌شود. درخت پسته برای باردهی به ده تا 12 سال زمان نیاز دارد و این یکی از دلایل گران بودن این آجیل خوشمزه است.

پسته، آجیل همیشه خندان و پرطرفدار 

پسته‌ی ایرانی

پسته‌ی ایرانی یکی از محبوب‌ترین انواع پسته در جهان است که با عطر و طعم لذیذ و رنگ جذاب خود شناخته می‌شود و به صورت‌های مختلفی مانند با پوسته یا بدون پوسته، نمکی و بوداده و غیره قابل تهیه است. پسته را در واقع می‌توان ایرانی‌ترین خشکبار نامید که همیشه در آجیل‌ شب عید، آجیل شب یلدا، چهارشنبه‌سوری و غیره حضور داشته است.

انواع پسته خندان و خوشمزه را می‌توانید از آجیل‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها تهیه کنید اما امکان خرید آنلاین پسته و خرید آجیل از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی هم فراهم است تا بتوانید پسته مورد نظر خود را با قیمت مناسب و کیفیت عالی سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

پسته‌ی ایرانی

واحد اندازه‌گیری پسته

شاید برایتان جالب باشد بدانید پسته‌ها چطور اندازه‌گیری و طبقه‌بندی می‌شوند چرا که یکی از وجه تمایزهای پسته‌ی مرغوب نیز همین است. حتما پیش از این واحد اونس به گوش‌تان خورده باشد. در اندازه‌گیری پسته یکی از مهمترین فاکتورها همین واحد اونس است. اونس پسته میزان ریز یا درشت بودن محصول را مشخص می‌کند.

محاسبه‌ی اونس پسته کمی تخصصی است اما به طور ساده می‌توان گفت که برای اندازه‌گیری اونس پسته از ترازوی مخصوصی به نام ترازوی اونس‌گیر استفاده می‌شود. در یک کفه‌ی ترازو مقدار 142 گرم وزنه و در کفه‌ی دیگر همین مقدار پسته ریخته می‌شود تا ترازو به تعادل برسد. سپس پسته‌ها به دسته‌های 5 تایی تقسیم می‌شوند. برای مثال اگر 26 دسته‌ی 5 تایی پسته داشته باشیم، پسته‌ی ما 26 اونسی خواهد بود.

واحد اندازه‌گیری پسته

انواع پسته

دسته‌بندی انواع این محصول با واحدی به نام رقم انجام می‌شود. ارقام پسته در ایران بسیار متنوع هستند. گفته می‌شود بین 60 تا 90 گونه مختلف از این گیاه در کشور، وجود دارد. با این حال چند رقم مشهور آن در کشور که البته بیشتر آن‌ها صادراتی نیز هستند، عبارتند از پسته اکبری، احمد آقایی، کله قوچی، فندقی، شاه‌پسند و آبخندان (یا آبخندون). در ادامه در مورد هر کدام از این ارقام پسته توضیحاتی می‌دهیم؛ علاوه بر اینکه می‌توانید با خواص و مزایای این آجیل خوشمزه‌ی ایرانی نیز آشنا شوید. پس این شما و این هم پسته اعلاء ایرانی!

انواع پسته

پسته اکبری

پسته اکبری را می‌توان جدیدترین و مرغوب‌ترین نوع پسته در ایران و جهان نامید. این پسته از ظاهر بیضی و کشیده‌ای که دارد قابل تشخیص است و در بازارهای جهانی نیز به Super Long Pistachio مشهور است. ایران به عنوان تولیدکننده‌ی اصلی این نوع پسته شناخته می‌شود؛ پسته‌ای درشت‌تر از ارقام احمدآقایی و فندقی با مغزی به رنگ بنفش که عمدتا در شهرهای انارسیرجان کرمان و فیض آباد خراسان رضوی کشت می‌شود. پسته اکبری عموما خندان است و نیازی به آبخندان کردن ندارد.

این پسته برای اینکه برسد، باید مدت بیشتری روی درخت بماند و این مساله باعث می‌شود میزان زهرابه (توکسین) بافت آن زیاد شود. به همین خاطر اروپا و آمریکا (مخصوصا آمریکا با وضع مالیات 200 درصدی!) قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای صادرات آن وضع نموده‌اند. اما کشورهای عربی، روسیه و هند مقاصد خوبی برای صادرات پسته اکبری هستند.

پسته اکبری

پسته احمد آقایی

احمد آقا فروتن در بخش نوق شهرستان رفنسجان کرمان، اولین بار توانست پسته احمد آقایی را گسترش دهد. این رقم، یکی از خوشمزه‌ترین ارقام موجود در بازار محسوب می‌شود. پسته احمدآقایی از نظر اندازه نسبت به پسته اکبری کوچک‌تر و به آن Long Pistachio گفته می‌شود. شکل آن بادامی است و اواسط شهریور برداشت می‌شود. اکثریت این رقم، خودش خندان است و نیاز به آبخند کردن (خندان کردن مکانیکی محصول) ندارد.

باید بدانید رقمی به نام پسته آبخندان نیز هست که کاملا به صورت مکانیکی خندان می‌شود هر چند گفتیم اصل پسته احمدآقایی در شهرستان نوق کشت می‌شود، اما گفته می‌شوددر شهرستان فیض‌آباد خراسان این محصول با کیفیت بهتری ارائه می‌شود. بعد از رقم اکبری، این محصول یکی از گران‌ترین انواع آن محسوب می‌شود. رنگ پسته بنا به نوع آن متفاوت است. اما رنگ مغز پسته احمد آقایی، قرمز و پوست آن هم تقریبا سفید است. اونس 28 این محصول، بین 28 تا 30 سایز دارد.

پسته احمد آقایی

پسته کله ‌قوچی

پسته کله قوچی یکی از اصلی‌ترین ارقام تولیدی در ایران است. اندازه آن هم از رقم اکبری کوتاه‌تر اما گرد‌تر است و در دسته انواع پسته فندقی قرار می‌گیرد. همین ظاهر زیبای آن باعث توجه بسیاری به آن شده است. این پسته هم در دهنوی رفنسجان برای اولین بار انتخاب شده و به صورت گسترده کشت یافته است. به همین دلیل است که پسته رفسنجان در جهان بسیار مشهور است؛ خیلی از ارقامی که می‌شناسیم، اولین بار در آنجا کشت و گسترش یافته‌اند.

کشورهای آلمان، یونان و به طور کل کشورهای عربی از مشتریان این کالای صادراتی ایران هستند. حتی در آلمان، این پِسته با ظاهری جدید به کشورهای دیگر مجددا صادر می‌شود! زمان برداشت پسته کله قوچی اواسط شهریور است و مغز آن تا 17 گرم هم وزن دارد!

پسته کله ‌قوچی

پسته فندقی (اوحدی)

نام پسته فندقی صرفا به دلیل ظاهر فندق‌مانند این رقم، بر آن گذاشته شده است؛ البته رقم کله قوچی نیز یکی دیگر از هم‌خانواده‌های این دسته است. به این محصول، پسته اوحدی هم گفته می‌شود. اندازه این رقم نسبت به بقیه کمی کوچکتر و نسبتا ارزان‌تر است و بیشتر به صورت مغز پسته در انواع آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

کاربرد پسته فندقی در زمینه‌های مختلف بحث جداگانه‌ای می‌طلبد. اما این رقم، یکی از انواع پسته است که به دلیل ظاهر خوش‌رنگ، طعم دلنشین و البته اقتصادی‌ بودن در پخت انواع شیرینی از جمله سوهان و باقلوا استفاده می‌شود. این محصول برخلاف رقم اکبری، زهرابه پایین‌تری دارد و به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین رقم‌های صادراتی به اروپا است.

پسته فندقی (اوحدی)

پسته دامغان

پسته دامغان نیز یکی دیگر از معروف‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان است که کیفیت و مزه فوق‌العاده‌ای دارد. دو نوع از ارقام اصلی پسته که در شهرستان دامغان کشت می‌شود پسته شاه‌پسند و پسته خنجری است. شاه‌پسند یکی از تجاری‌ترین ارقام این محصول است و ظاهری بادامی‌شکل دارد و رنگ پوست آن استخوانی است. این محصول نیز در دهه دوم شهریور ماه برداشت می‌شود. خنجری نیز رقمی است که به دلیل اینکه قسمت انتهایی آن به خنجر شبیه است، به این نام خوانده می‌شود. کیفیت آن چندان فرقی با رقم بادامی ندارد و از آن بیشتر در آجیل مخلوط استفاده می‌شود.

پسته دامغان

خواص پسته

پسته همانند سایر آجیل‌ها سرشار از خواص و فواید است. این آجیل پرطرفدار و خوشمزه مملو از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی بسیار زیادی است و می‌توان آن را در لیست غذاهای خوب جای داد. در ادامه شش نمونه از مزایای مصرف پسته برای سلامتی را بیان می‌کنیم تا بیشتر پی به خاصیت این آجیل همیشه خندان ببرید.

(در وبلاگ حاجی بادومی، مطلبی را به خواص پسته اختصاص داده‌ایم.)

خواص پسته

1. پسته سرشار از مواد مغذی

پسته سرشار از مواد مغذی و مفید فراوانی است. برای مثال یک مشت پسته (حدود 45 عدد) حاوی 156 کالری انرژی، 3 گرم فیبر و یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین B6 در جهان است. ویتامین B6 نقش مهمی در تنظیم قند خون و تشکیل هموگلوبین دارد. اگرچه یک مشت پسته تنها حاوی 12 گرم چربی است اما 90% این چربی‌ها از نوع سالم هستند.

پسته سرشار از مواد مغذی

2. پسته سرشار از آنتی‌اکسیدان

پسته حاوی انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها است که دارای خواص ضدسرطانی و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. علاوه بر این، پسته همچننی حاوی لوتئین و زاگزانتین نیز هست؛ دو ماده‌ای که به حفظ سلامت چشم و ایمنی کلی بدن کمک بسیاری می‌کنند.

 پسته سرشار از آنتی‌اکسیدان

3. پسته و ایجاد حس سیری در افراد

پسته غنی از فیبر و پروتئین است و میان‌وعده‌ای مناسب برای افرادی است که بعدازظهرها حس گرسنگی پیدا می‌کنند. خوردن پسته باعث می‌شود فرد برای مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشد و در نتیجه غذای کمتری بخورد. البته اگر پسته‌های دارای پوسته را برای خوردن انتخاب کنید خیلی بهتر است. چرا که جدا کردن مغز پسته نیاز به زمان دارد و سرعت خوردن را هم کاهش می‌دهد.

پسته و ایجاد حس سیری در افراد

4. پسته، منبع فیبر

مصرف روزانه‌ی پسته باعث بهبود سلامت روده‌ها می‌شود. آجیل‌ها سرشار از فیبر هستند که به حرکت مواد غذایی در روده و جلوگیری از یبوست کمک می‌کنند. محتوی فیبر بالا به این معنی است که احتمال خطر ابتلا به سرطان روده نیز کاهش پیدا می‌کند.

پسته، منبع فیبر

5. پسته، محبوب گیاهخواران

با توجه به اینکه پروتئین تقریبا 21% از وزن مغز پسته را تشکیل می‌دهد، پسته تقریبا 6% از نیاز روزانه‌ی بدن به پروتئین را تامین می‌کند. بنابراین افرادی که رژیم گیاهخواری دارند می‌توانند از پسته به عنوان یکی از منابع اصلی پروتئین بهره‌مند شوند.

پسته، محبوب گیاهخواران

6. پسته، دشمن استرس!

شاید این مورد برایتان کمی عجیب باشد. اما جالب است بدانید پسته حاوی ماده‌ای به نام تیامین است که به عنوان ویتامین ضد استرس نیز شناخته می‌شود. این بدان معنی است که مصرف این آجیل به شما کمک می‌کند در برابر شرایط استرس‌زا مقاومت کرده و از افسردگی نیز دور شوید. به طور کلی پسته به شما کمک می‌کند پرانرژی باقی بمانید.

پسته، دشمن استرس!

پسته خام یا تفت داده شده؟ کدام بهتر است؟

پسته را می‌توان به صورت خام، بوداده یا پخته مصرف کرد. اما شاید به این فکر کنید که کدام یکی سالم‌تر و کدام یک خوشمزه‌تر است؟ به طور کلی پسته خام سالم‌ترین نوع پسته است چرا که هیچ روغن، نمک یا افزودنی دیگری ندارد. از طرف دیگر از نظر خیلی از افراد، پسته‌ی بوداده بسیار خوشمزه‌تر است. خوردن این آجیل ترد و خوشمزه به قدری لذت‌بخش است که باعث می‌شود اکثر افراد پسته بوداده را به پسته‌ی خام ترجیح دهند. اما باید بدانید که پسته ممکن است بخشی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های خود را در طی فرآیند بوداده کردن از دست بدهد.

پسته خام یا تفت داده شده؟ کدام بهتر است؟

تهیه پسته بو داده در منزل

اگرچه این بخش خیلی زیاد نیست و پسته بوداده همچنان جزو تنقلات سالم به شمار می‌رود اما بیشتر توصیه می‌شود به جای پسته بوداده در رژیم غذایی روزانه‌ی خود از پسته خام استفاده کنید. البته راه بهتری هم هست. شما می‌توانید پسته خام تهیه کنید و خودتان در خانه با مقدار کمتری روغن و بدون مواد افزودنی، پسته‌ها را بوداده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

پسته خام طعم واقعی و ناب پسته را با خود به همراه دارد اما با این حال افراد زیادی هم هستند که پسته‌ی بوداده را ترجیح می‌دهند. همانطور که گفتیم شما می‌توانید خودتان در خانه پسته‌ها را بوداده کنید. با این کار می‌توانید پسته‌ها را مطابق میل خود آماده کنید. تفت دادن در یک زمان کوتاهتر عطر و طعم ملایمی به پسته می‌دهد درحالی که تفت طولانی‌تر باعث ایجاد طعمی قوی‌تر می‌شود.

تهیه پسته بو داده در منزل

در طول روز چقدر پسته می‌توانیم بخوریم؟

اگرچه پسته بسیار مفید است اما خوردن تعداد زیادی از آنها در یک وعده کار درستی نیست. از آنجایی که پسته کالری بالایی دارد باید در مصرف پسته در طول روز دقت کافی به خرج بدهید. به طور کلی، توصیه می‌شود بیشتر از 28 گرم آجیل در طول روز مصرف نشود. با این حال می‌توانید برخی از آنها را بیشتر یا کمتر بخورید.

در مورد پسته توصیه می‌شود در طول روز بیش از 30 گرم نخورید. علاوه بر این مصرف پسته خام نیز بهتر است، چرا که پسته بوداده ممکن است دارای چربی بیشتر و ویتامین‌های کمتری باشد. بنابراین اگر می‌خواهید پسته‌ی بوداده بخورید میزان آن را کاهش دهید.

مصرف پسته خود را کنترل کنید

بعلاوه میزان سایر محصولات مرتبط به پسته نیز باید تحت کنترل داشته باشید. محصولاتی مانند کرم پسته کالری بالایی دارد زیرا با تعداد زیادی پسته تهیه می‌شود. بنابراین، اگر در طول روز از پسته و سایر مغزها به عنوان میان‌وعده مصرف می‌کنید مراقب سایر مواد غذایی پرکالری که در طول روز می‌خورید هم باشید تا از دریافت کالری اضافی و در نتیجه اضافه وزن جلوگیری کنید.

در طول روز چقدر پسته می‌توانیم بخوریم؟

کاربرد مغز پسته

همانطور که می‌دانید پسته، به سه گروه خندان، مکانیکی باز شده و پسته کاملا در بسته تقسیم می‌شوند و همه‌ی این انواع در نوع بدون پوسته یا مغز شده موجود هستند؛ اگرچه ممکن است همه‌ی این پسته‌ها یک مزه‌ی مشابه داشته باشند اما کاربردهای متفاوتی دارند.

پسته یا مغز پسته را می‌توان برای بافت تردتر و طعم بهتر، تفت داد. اکثر آجیل‌ها بدون پوست تفت داده می‌شوند اما معمولا پسته با پوسته‌ی سفت بیرونی آن، تفت داده می‌شود. در حین تفت داده شدن نیز پسته رطوبت خود را از دست می‌دهد و به این ترتیب وزن یک آجیل بوداده سبک‌تر از آجیل خام است.

مغز پسته بوداده

مغز پسته‌ی خام یا بوداده به عنوان یک میان‌وعده برای ورزشکاران بسیار مناسب است. همچنین می‌توانید از مغز پسته برای تهیه‌ی دسرها، شیرینی‌های مختلف و یا مهم‌تر از همه برای تهیه‌ی آجیل مخلوط استفاده کنید.

از مغز پسته همچنین می‌توان برای تهیه‌ی باقلوا، شیرینی‌های پسته‌ای، بستنی پسته‌ای، کلوچه یا کیک استفاده کرد. کره‌ی پسته نیز از مغز آسیاب‌شده‌ی پسته به دست می‌آید که می‌توان آن را شیرین و یا بدون قند تهیه کرد. کره‌ی پسته یک فرآورده‌ی بسیار خوشمزه است که باید صد در صد از مغز پسته تهیه شده باشد و برای وعده‌ی صبحانه یک انتخاب عالی است.

کاربرد مغز پسته

تفاوت پسته ایرانی و خارجی

پسته از آن دست خوردنی‌های جذاب و پرطرفداری است که در سراسر دنیا خواهان زیادی دارد. این آجیل خندان در کشورهای زیادی کشت می‌شود و به این ترتیب باعث می‌شود انواع مختلفی از پسته در دنیا وجود داشته باشد. با این حال شاید به این فکر کنید که تفاوت پسته ایرانی و خارجی چیست؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر طعم و کیفیت پسته تاثیر می‌گذارد، اقلیم کاشت نهال پسته است. درخت پسته در شرایط سخت آب و هوایی رشد می‌کند و همین تفاوت آب و هواست که باعث تفاوت محسوس بین پسته‌ی ایرانی و پسته‌ی خارجی می‌شود. اگرچه کشوری مانند آمریکا با استفاده از بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته محصولات باکیفیتی تولید کند،

تنوع پسته در اقلیم ایران

اما آنچه پسته ایرانی را از پسته‌های خارجی متمایز می‌کند طعم بهتر و تردی بیشتر است. این مساله به خاطر شرایط ویژه‌ی آب و هوایی در مناطق کشت پسته در ایران، نوع خاک و آب آن است که طعم و عطر پسته‌ی ایرانی را متمایز می‌سازد.

نکته‌ی دیگری که در مورد تفاوت پسته ایرانی و خارجی وجود دارد، تنوع پسته در ایران است. پسته‌ی ایرانی در بیش از 90 گونه‌ی متفاوت وجود دارد که البته تنها 4 گونه از آنها شامل پسته‌ی احمد آقایی، پسته احمدی، پسته اوحدی و پسته کله قوچی به بازار جهانی معرفی شده است. با این حال تنوع پسته در کشوری مانند آمریکا تنها محدود به 3 یا 4 گونه است.

تفاوت پسته ایرانی و خارجی

تشخیص پسته‌ی مرغوب از نوع نامرغوب

پسته با قیمت نسبتا بالایی که دارد یک کالای لاکچری محسوب می‌شود و به همین خاطر کاملا طبیعی است که در خرید پسته کمی وسواس و سخت‌گیری به خرج بدهید و پسته‌ی مرغوب تهیه کنید. با این حال شاید بهتر این باشد که راه‌های تشخیص پسته مرغوب از نوع نامرغوب را بشناسید تا این پروسه برای شما ساده‌تر شود.

به طور ساده و خلاصه می‌توان گفت تشخیص پسته‌ی مرغوب از پسته‌ی نامرغوب به این عوامل بستگی دارد:

پسته‌های مرغوب از نظر شکل و اندازه یک‌دست هستند.

پسته‌ی مرغوب فاقد رنگ و مواد افزودنی است.

پسته‌ی باکیفیت و مرغوب در ظاهر فاقد کرم‌خوردگی و هر گونه آسیب است.

رنگ پوسته‌ی استخوانی پسته‌ی تازه و مرغوب استخوانی یا سفید است.

پسته‌های تازه و مرغوب بوی کهنه و ماندگی نمی‌دهند.

برای تشخیص مرغوبیت پسته به ظاهرش دقت کنید!

به این ترتیب با نگاهی به ظاهر پسته‌ها می‌توانید تا حدی پی به مرغوبیت آنها ببرید. همانطور که گفتیم علاوه بر رنگ استخوانی پوسته‌ی سفت پسته، مغز آنها هم نباید دارای لک یا آثار کرم‌خوردگی باشد. بعلاوه پسته‌های بوداده معمولا آغشته به رنگ‌های مصنوعی هستند که می‌توانید آن را نیز نشانه‌ی نامرغوب بودن پسته‌ها بدانید چرا که خیلی از مواقع فروشندگان پسته‌های کهنه را با رنگ‌های مصنوعی بوداده و تفت می‌دهند تا نامرغوب بودن آنها پنهان شود.

چگونه پسته خندان را تشخیص دهیم؟

علاوه بر این خندان بودن پسته‌ها هم یک نکته‌ی مهم است. گاهی اوقات پسته‌ها آب خندان هستند. برای تشخیص پسته‌ی مرغوب از نامرغوب که آب خندان شده، دو راه وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. اول اینکه یک مشت پسته را در دست خود تکان دهید. اگر صدای تق تق برخورد مغزها به دیواره‌ی پسته را شنیدید یعنی پسته‌ها آب خندان شده‌اند.

پسته‌هایی که به طور طبیعی خندان می‌شوند مغز بزرگی دارند و درون غلاف خود تکان نمی‌خورند. راه دیگر این است که دو طرف خندان پسته را به هم نزدیک کنید. دو سر پوسته‌ی سفت پسته‌های خندان مرغوب به یکدیگر نمی‌رسند اما در مورد پسته‌های نامرغوب و آب خندان شده اینطور نیست.

تشخیص پسته‌ی مرغوب از نوع نامرغوب

قیمت پسته

پسته یکی از آجیل‌های لوکس و پرطرفدار است که از قدیم و ندیم عضو ثابت آجیل عید نوروز، آجیل شب یلدا و سایر جشن‌ها و مهمانی‌های مهم بوده است. قیمت پسته عامل مهمی برای انتخاب و خرید آن است. این آجیل خوشمزه و پرخاصیت تقریبا از قیمت بالایی برخوردار است که این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از ارقام پسته دارای قیمت بالاتری هستند و برخی دیگر تقریبا انواع اقتصادی محسوب می‌شوند.

مغز پسته نیز معمولا گران‌تر از پسته‌های دارای پوسته است و موارد دیگر. در هر صورت قیمت پسته در فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی کاملا معقول و مناسب است و شما می‌توانید بهترین پسته‌ها را با قیمت مناسب تهیه کنید. در ادامه نیز می‌توانید با گران‌ترین و ارزان‌ترین نوع پسته در ایران آشنا شوید.

قیمت پسته

گران‌ترین و ارزان‌ترین نوع پسته

در میان انواع پسته در ایران شامل پسته احمد آقایی، پسته اکبری، پسته کله قوچی و پسته‌ی فندقی شاید بخواهید بدانید گران‌ترین و ارزان‌ترین نوع پسته کدام است. قیمت پسته اگرچه از نظر تفت داده بودن یا خامی، مغز پسته یا پسته با پوسته‌ی آن و عوامل دیگر می‌تواند متفاوت باشد،

اما برخی از ارقام پسته به طور کلی گران‌تر از سایر انواع است. برای مثال پسته‌ی فندقی یکی از ریزترین انواع پسته است و در یک کیلو پسته تعداد بیشتری پسته وجود خواهد داشت و به این ترتیب پسته فندقی یکی از اقتصادی‌ترین انواع پسته در ایران محسوب می‌شود. پسته‌ی اکبری نیز یکی از ارقام لوکس و گران‌قیمت پسته‌های ایرانی است که به خاطر ظاهر درشت و طعم بی‌نظیر طرفداران بسیاری دارد. پسته‌ی اکبری دستچین معمولا برای مجالس و مهمانی‌ها تهیه می‌شود.

گران‌ترین و ارزان‌ترین نوع پسته

کدام نژاد پسته بهترین طعم را دارد؟

در میان مهم‌ترین ارقام تجاری پسته یعنی پسته‌ی کله قوچی، پسته اکبری، پسته فندقی و پسته‌ی احمدآقایی، هر کدام با ویژگی‌های خاص خود همراه هستند. برای مثال همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، پسته‌ی فندقی کوچک است و اقتصادی‌ترین نوع پسته محسوب می‌شود. اما کدام نژاد پسته بهترین طعم را دارد؟

اگر جزو طرفداران پر و پا قرص پسته باشید و انواع مختلف آن را امتحان کرده باشید، حتما شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که پسته‌ی احمد آقایی بهترین طعم پسته را به خود اختصاص می‌دهد. اگرچه شاید در ابتدا تصور کنید همه‌ی پسته‌ها باید یک مزه داشته باشند اما با چشیدن پسته احمد آقایی نظرتان عوض خواهد شد.

پسته احمد آقایی، نفر اول صف خوشمزه ترین‌ها

پسته احمد آقایی با ظاهر درشت و مجلسی مصارف زیادی در آجیل مخلوط شب یلدا، آجیل عید و غیره دارد. این نوع پسته یکی از خوشمزه‌ترین ارقام پسته در ایران است که البته در جهان نیز طرفداران زیادی به دست آورده است. اگر طعم پسته برای شما مهم است و در خرید هر محصولی به دنبال خوشمزه‌ترین آنها هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم پسته احمد آقایی را امتحان کنید.

کدام نژاد پسته بهترین طعم را دارد؟

مصرف پسته برای چه کسانی مفید است؟

پسته یکی از آجیل‌های بسیار مفید و مغذی است که سرشار از پروتئین، فیبر و سایر ریزمغذی‌ها است و می‌تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. بعلاوه پسته کاربردهای زیادی هم دارد؛ از تهیه‌ی آجیل مخلوط گرفته تا استفاده از آن در شیرینی‌ها و کیک و دسر و غیره. اما مصرف پسته برای چه کسانی مفید است؟

پسته یک آجیل نسبتا چرب است اما مقادیر زیادی از این چربی‌ها از نوع چربی‌های سالم غیر اشباع هستند و مصرف این آجیل خوشمزه و جذاب می‌تواند باعث سلامت قلب و بهبود سطح کلسترول خون شود. به این ترتیب مصرف پسته برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند نه تنها بدون خطر است، بلکه می‌تواند بسیار مفید هم باشد. بعلاوه مصرف پسته فشار خون را نیز کاهش می‌دهد و بر سلامت قلب و عروق تاثیر مثبت می‌گذارد.

مصرف پسته برای چه کسانی مفید است؟

پسته، گزینه‌ی مناسبی برای دیابتی‌ها

علاوه بر این مصرف پسته می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت نیز مفید باشد. طبق تحقیقاتی که در این طمینه انجام شده، افراد مبتلا به دیابت که به طور مرتب پسته می‌خورند با کاهش سطح گلوکز خون روبرو می‌شوند. بعلاوه مصرف پسته در افراد دیابتی همچنین فشار خون، شاخص توده‌ی بدنی و پروتئین واکنشی سی را که نشانگر التهابات در بدن هستند را کاهش می‌دهد.

(در خصوص بهترین آجیل برای دیابت بیشتر بخوانید.)

پسته، گزینه‌ی مناسبی برای دیابتی‌ها

نکات انتخاب و نگهداری از پسته

چند نکته‌ی مفید و راهنمایی می‌تواند به شما در انتخاب پسته‌ی تازه و ترد و همچنین نگهداری آنها برای مدتی طولانی‌تر کمک کند. پسته آجیل خشکی است که در تمام طول سال می‌توان آن را از فروشگاه‌ها و آجیل‌فروشی‌ها تهیه کرد. شما می‌توانید با توجه به ذائقه و ترجیح خود از میان پسته‌ی خام یا بوداده، با پوسته و یا مغز پسته، نمکی و غیره انتخاب کنید. البته پیشنهاد این است که سعی کنید آجیل‌هایی با کمترین فرآیند فرآوری را تهیه کنید چرا که سالم‌تر هستند.

پسته را می‌توان به صورت فله و یا در بسته‌بندی‌های شرکتی تهیه کرد. اگر پسته را از کیسه‌های باز تهیه می‌کنید به شکل و ظاهر آنها دقت کنید و از نظر سلامت و تازگی آنها را مورد بررسی قرار دهید. از خرید پسته‌هایی که دارای لکه، آثار کپک و یا بوی ماندگی و تند هستند، اجتناب کنید. پسته‌ی خام را می‌توانید در ظرف‌های دربسته و ضدهوا برای مدتی طولانی در مکانی سرد و خشک نگهداری کنید.

نکات انتخاب و نگهداری از پسته

خرید پسته از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی عرضه کننده‌ی انواع مختلف پسته مانند پسته اکبری، کله قوچی، فندقی و احمد آقایی است. در این فروشگاه فروش انواع پسته با بهترین کیفیت و خدمات ارائه می‌شود تا نگرانی جهت خرید آنلاین انواع اقسام آجیل ، میوه خشک، تنفلات و شکلات‌های ایرانی و خارجی برای مهمانی‌ها و مناسبت‌ها نداشته باشید. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی خیلی آسان می‌توانید خرید خود را انجام دهید. برای خرید آجیل نیز با مراجعه به این صفحه می‌توانید انواع مختلف آجیل‌ها مانند چهار مغز خام ، مغز شیرین خام و مخلوط چهار مغز را تهیه کنید.

خرید پسته از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی