سیب خشک

  • کالاهای موجود
سیب زرد خشک درجه یک
سیب زرد خشک درجه یک
355,000 تومان
سیب لبویی خشک درجه یک
سیب لبویی خشک درجه یک
355,000 تومان
سیب ترش خشک درجه یک
سیب ترش خشک درجه یک
ناموجود
بسته سیب خشک رزاس 20 گرمی
بسته سیب خشک رزاس 20 گرمی
ناموجود
loader filter hajibadoomi
ارسال تهران رایگانه! ارسال تهران رایگانه!
ارسال فوری در تهران ارسال فوری در تهران

سیب خشک: سرشار از خواص و فواید

همه ما سیب را به عنوان یک میوه‌ی شیرین و آبدار می‌شناسیم. اما سیب خشک چطور؟ اگر شما آب سیب را بگیرید و آن را تبدیل به سیب خشک کنید، آیا به اندازه‌ی سیب تازه هم دارای خواص مغذی هست یا خیر؟ برخی از افراد برای تهیه‌ی میوه خشک در خانه، میوه را به روش‌های مختلفی خشک کرده یا از بازار تهیه می‌کنند. ما تصمیم داریم در این مطلب بررسی کنیم آیا سیب خشک به اندازه‌ی سیب تازه سرشار از خواص و فواید هست و به طور کلی مزایای سیب خشک برای سلامتی چیست. در ابتدا به روش‌های تهیه‌ی سیب خشک می‌پردازیم و سپس در مورد خواص آن صحبت می‌کنیم. اگر فرصت کافی برای درست کردن سیب خشک ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید سیب خشک و یا اطلاع از قیمت سایر میوه های خشک مانند قیمت زردآلو خشک به فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی مراجعه کنید.

سیب خشک: سرشار از خواص و فواید

سیب خشک چیست؟

سیب‌های خشک شده سیب‌هایی هستند که محتوای آبی که درون آن‌ها وجود دارد از بین رفته است. مزه‌ی ورقه‌های سیب خشک مثل سیب معمولی شیرین است. سیب خشک هم در بازار میوه‌فروشی عرضه می‌شود و هم شما می‌توانید به چند روش متنوع، خودتان در خانه سیب خشک درست کنید.

سیب خشک چیست؟

روش‌های تهیه سیب خشک

در گذشته، یکی از آسان‌ترین روش‌های حفظ میوه‌ها در طولانی مدت خشک کردن آن‌ها بود. آب در میوه‌ها باعث می‌شود که ریز جاندارها و آنزیم‌هایی بتوانند در آن‌ها رشد کنند که با گذشت زمان باعث خراب شدن و فاسد شدن میوه می‌شوند. ما در ادامه چند روش معمول برای خشک کردن سیب را توضیح می‌دهیم که می‌توانید در خانه آنها را امتحان کنید.

روش‌های تهیه سیب خشک

خشک کردن سیب در آفتاب

این روش خشک کردن سیب بسیار آسان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که پوست سیب را بکنید و آن را به صورت ورقه‌های نازک درآورید. سپس ورقه‌های سیب را روی سینی یا ظرفی قرار دهید که روی آن با کاغذ روغنی یا پارچه پوشیده شده باشد. بعد از این شما باید آن‌ها را تا زمانی‌که خورشید در آسمان است در معرض آفتاب قرار دهید.

گذاشتن سیب در دستگاه میوه خشک‌کن

این روش خشک کردن سیب نیز روشی ساده است. شما برای انجام این کار به یک دستگاه میوه خشک‌کن نیاز دارید. پیش از گذاشتن سیب در دستگاه میوه خشک‌کن باید آن‌ها را به صورت ورقه‌های نازک برش داده و این ورقه‌ها را کمی در آب اسیدی شده قرار دهید تا قهوه‌ای شدن ورقه‌های سیب به حداقل برسد. سپس، آنها را از آب اسیدی خارج کرده و روی پارچه‌ای پهن کنید تا رطوبت خود را از دست بدهند. پس از انجام این مراحل، می‌توانید ورقه‌های سیب را در دستگاه میوه خشک‌کن قرار دهید.

گذاشتن سیب در دستگاه میوه خشک‌کن

خشک کردن سیب در فر گاز

این روش هم یک روش آسان دیگری است که به راحتی می‌توانید در منزل انجام دهید. پس از آماده کردن سیب و برش آن به ورقه‌های نازک، می‌توانید این ورقه‌های سیب را در ظرفی در فر گازی قرار دهید و دمای فر را روی 145درجه‌ی فارنهایت تنظیم کنید. برای خشک کردن سیب، محیط فر هم باید خشک باشد. بنابراین، شما باید کمی در فر را باز نگه دارید تا هوای مرطوب از آن خارج شود.

مصرف سیب خشک چه مزایایی برای سلامت شما دارد؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که روند خشک کردن سیب باعث از بین رفتن خواص مغذی که در آن وجود دارند می‌شود. اما چنین چیزی حقیقت ندارد. خوردن ورقه‌های خشک و ترد سیب می‌تواند فواید متنوعی را برای سلامت بدن داشته باشد. ما در این بخش، مزایای خوردن سیب خشک برای سلامتی را توضیح می‌دهیم. برای خرید گوجه خشک به حاجی بادومی سری بزنید.

مصرف سیب خشک چه مزایایی برای سلامت شما دارد؟

خوردن سیب خشک باعث افزایش میزان مواد معدنی در بدن می‌شود

مواد معدنی در سلامت بدن ما و حفظ عملکردهای طبیعی آن نقش مهمی دارند. سیب خشک حاوی مواد معدنی مهمی است که مصرف آن‌ها در حفظ سلامت کلی بدن مهم است. برای مثال، پتاسیم، سدیم و آهن جزو مواد معدنی مهمی هستند که به میزان قابل توجهی در سیب خشک وجود دارند. پتاسیم می‌تواند سطح آب و الکترولیت در بدن را تنظیم کند. همچنین، پتاسیم در بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی نقش دارد. با مصرف ۶۴ گرم سیب خشک می‌توان ۴ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به پتاسیم را تامین کرد.

سدیم یک ماده معدنی دیگر در سیب خشک است که سطح آب بدن، حجم خون و فشار خون در بدن را تنظیم می‌کند. با مصرف ۴۰ گرم سیب خشک می‌توان ۸ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به سدیم را دریافت کرد. آهن نیز ماده‌ی معدنی مهم دیگر در سیب خشک است که در روند تولید گلبول‌های قرمز عنصری ضروری محسوب می‌شود. با خوردن سیب خشک، می‌توان 3 تا 8 درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به آهن را دریافت کرد. علاوه بر آهن، سدیم و پتاسیم، سیب خشک دارای مواد معدنی دیگری مثل سلنیوم، مس و منگنز به مقدار کم است.

کاهش مشکل یبوست و رفع حس گرسنگی

سیب خشک حاوی میزان زیادی فیبر محلول و نامحلول است. مصرف ۶۴ گرم سیب خشک باعث می‌شود حدوداً 3 تا ۴ گرم فیبر غذایی را وارد بدن شود که این میزان حدوداً ۱۳ تا ۲۰ درصد از میزان لازم فیبر غذایی روزانه‌ی بدن است. فیبر غذایی موجود در سیب خشک باعث می‌شود که قند خون پس از خوردن هر وعده‌ی غذایی خیلی بالا نرود. همچنین، خوردن این فیبر می‌تواند سموم و باکتری‌های مضری که در روده‌ی انسان وجود دارند را بشوید و از بین ببرد.

یکی دیگر از مزایای فیبر خوراکی، نرم کردن مدفوع و آسان کردن حرکت آن در روده است که می‌تواند مشکل یبوست را تا حد زیادی کاهش دهد. اگر می‌خواهید میزان بیشتری از فیبر وارد بدن خود کنید بهتر است به سراغ سیب‌های خشکی بروید که دارای پوست هستند چرا که پوست سیب دارای بیشترین میزان فیبر است.

کاهش مشکل یبوست و رفع حس گرسنگی

ویتامین B مفید برای هورمون‌ها، مغز و تامین انرژی

سیب خشک دارای دو نوع ویتامین B است: پانتوتنیک اسید (ویتامین B5) و پیریدوکسین (ویتامین B6) پانتوتنیک اسید می‌تواند در تبدیل مواد غذایی مصرف شده به انرژی کمک کند. همچنین، این ویتامین به تولید هورمون در بدن نیز کمک می‌کند. سیب خشک حاوی سه درصد از میزان استاندارد مصرف روزانه‌ی پانتوتنیک اسیداست.

پیریدوکسین نیز نوع دیگری از ویتامین B در سیب خشک است که در فرآیند سوخت‌وساز پروتئین و تولید ناقل‌های عصبی در بدن سهیم است. ناقل‌های عصبی یک نوع پیام‌رسان شیمیایی در بدن انسان هستند که عملکرد و واکنش مغز را بهبود می‌بخشند. خوردن سیب خشک می‌تواند ۶ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به پیریدوکسین را به تامین کند.

بهبود سلامت سلول‌های بدن

سیب خشک حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است. یکی از کارکردهای آنتی‌اکسیدان‌ها کاهش میزان آسیبی است که رادیکال‌های آزاد در بدن به سلول‌ها وارد می‌کنند. هوای آلوده و برخی از غذاهای سرخ‌کردنی باعث می‌شوند که رادیکال‌های آزاد وارد بدن شوند. رادیکال‌های آزاد الکترون‌های سلول‌ها را جذب کرده و باعث آسیب‌رساندن به پروتئین، غشاء و DNA سلول می‌شوند (به این فرایند اکسایش می‌گویند). در نتیجه‌ی آسیب دیدن سلول‌های بدن، ممکن است فرد دچار علائمی همچون خستگی جسمی، پوست خشک و تغییر در روحیه شود.

سیب خشک دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان به نام پلی فنول است. پلی فنل‌ها می‌توانند با جایگزین کردن الکترون‌های از دست رفته در سلول‌ها به سلول‌های آسیب‌دیده کمک کنند تا خودشان را از نو بسازند. یک کارکرد پلی فنول کاهش تعداد رادیکال‌های آزادی است که وارد بدن می‌شود. بنابراین، خوردن سیب خشک و دریافت پلی فنول می‌تواند سلول‌های آسیب دیده‌ی بدن را ترمیم کرده و در نتیجه، انرژی بیشتر، پوست شاداب‌تر و روحیه بهتر را برای فرد به همراه داشته باشد.

بهبود سلامت سلول‌های بدن

خوردن سیب و تناسب اندام

یکی از جذابیت‌های سیب خشک این است که مصرف آن باعث جذب چربی توسط بدن نمی‌شود. به همین دلیل، افرادی که می‌خواهند برنامه غذایی پرکالری نداشته باشند، می‌توانند سیب خشک را به میزان کنترل شده در رژیم غذایی خود بگنجانند. در این مورد، بهتر است سیب‌های خشک شده‌ای تهیه شود که به صورت طبیعی یا ارگانیک آماده شده‌اند؛ چرا که برخی از انواع سیب خشک دارای شکر اضافی هستند. البته، برای اطمینان بیشتر از ارگانیک بودن سیب خشک‌ها می‌توانید خودتان آن‌ها را در خانه درست کنید.

خوردن سیب و تناسب اندام

خرید سیب خشک سالم و مغذی از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

در این مطلب در مورد مزایا و فواید متنوع سیب خشک برای سلامتی صحبت کردیم. سیب خشک ماده‌ی غذایی بسیار مفیدی است که می‌توانید به سادگی هم آن را در خانه تهیه کنید. البته سیب خشک آماده نیز در فروشگاه‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید تهیه کنید. با خرید سیب خشک می‌توانید از مزایای فوق‌العاده‌ی این ماده‌ی غذایی در رژیم غذایی خود بهره‌مند شوید بعلاوه اینکه سیب خشک می‌تواند یک میان وعده‌ی سالم به جای اسنک‌ها نیز باشد. سیب خشک باکیفیت و اعلا را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی در بسته‌بندی‌های کاملا بهداشتی و ضد کرونا تهیه کنید و از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید و همچنین از قیمت هلو خشک و قیمت سایر میوه های خشک مطلع شوید.