گوجه خشک

  • کالاهای موجود
گوجه خشک درجه یک
گوجه خشک درجه یک
542,000 تومان
loader filter hajibadoomi
ارسال تهران رایگانه! ارسال تهران رایگانه!
ارسال فوری در تهران ارسال فوری در تهران

گوجه خشک

گوجه یکی از میوه‌های مورد علاقه افرادی است که عاشق سالاد هستند. حتما شما هم از این میوه در سالاد خود استفاده کرده یا آن را به صورت خام خورده‌اید. آب‌دار بودن گوجه و طعم ملس آن باعث می‌شود بسیاری از افراد از آن هم در ترکیب سالاد و هم در برخی از غذاها به عنوان یکی از اجزای اصلی استفاده کنند. به غیر از مصرف گوجه‌ی تازه، می‌توان گوجه‌ها را به صورت خشک هم آماده و مصرف کرد. گوجه خشک قابلیت نگه‌داری و استفاده برای مدت زمان طولانی‌تر را دارد. گوجه‌ها در طول روند خشک شدن، بیشتر رطوبت و آب خود را از دست می‌دهند. این روند خشک کردن باعث می‌شود که پوست گوجه‌ها کلفت‌تر شود و از ای ‌رو، امکان ورود باکتری‌ها و ریز جانداران به گوجه و خراب شدن آن‌ها کمتر است.

نسبت به گوجه‌های تازه، گوجه خشک را می‌توان برای مدت زمان طولانی‌تری ذخیره کرد و طعم آنها نیز غلیظ‌تر و حتی خوشمزه‌تر است. اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا گوجه‌های خشک همان خواص مغذی و مزایای گوجه تازه را دارند؟ آیا روند خشک کردن گوجه باعث از بین بردن مواد غذایی در آن‌ها نمی‌شود؟ در این مطلب، به خواص مغذی گوجه خشک و مزایایی که مصرف آن می‌تواند برای سلامت انسان داشته باشد می‌پردازیم تا با خیال راحت‌تری به سراغ این محصول بروید. ضمنا فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی امکان خرید گوجه خشک باکیفیت و اعلا و اطلاع از قیمت میوه خشک مخلوط و سایر محصولات خشکبار را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

گوجه خشک

گوجه خشک دارای چه مواد مغذی است؟

برخی معتقدند خشک کردن میوه‌ها باعث می‌شود که مواد غذایی در آنها از بین برود، اما معمولاً چنین چیزی حقیقت ندارد. گوجه خشک نیز همانند گوجه تازه متشکل از مواد غذایی و ویتامین‌های مفید برای بدن است. مصرف 100 گرم گوجه خشک حاوی این مواد مغذی است: 101.8 میلی‌گرم ویتامین C؛ 3427 میلی‌گرم پتاسیم؛ ۵۶ گرم کربوهیدرات؛ ۱۲ گرم فیبر غذایی؛ 14 گرم پروتئین؛ 38 گرم شکر؛ 3 گرم چربی؛ ۱۱۰ میلی‌گرم کلسیم؛ 9.09 میلی‌گرم آهن و 1.268 میلی‌گرم ویتامین A.

همانطور که از این اطلاعات مشاهده می‌کنید، نه تنها خشک کردن گوجه خواص آن را از بین نمی‌برد بلکه غلظت آنها را نیز افزایش می‌دهد. این افزایش غلظت باعث می‌شود در هر گرم از گوجه خشک کالری و شکر بیشتری وجود داشته باشد. بسیاری از فروشگاه‌های عرضه‌کننده‌ی گوجه خشک به این محصول نمک می‌زنند و بنابراین، میزان سدیم در این نوع گوجه‌ها ممکن است کمی از حد عادی بیشتر باشد. با توجه به این موارد بهتر است میزان مصرف گوجه خشک را به حدود ۱۰۰ گرم در روز یا کمتر محدود کنید تا در مصرف شکر و نمک زیاده‌روی نکنید. البته می‌توانید گوجه خشک ارگانیک و بدون نمک نیز تهیه کنید.

گوجه خشک دارای چه مواد مغذی است؟

مصرف گوجه خشک چه مزایایی برای سلامت انسان دارد؟

همانطور که گفتیم گوجه خشک سرشار از مواد مغذی و فیبر غذایی است و علیرغم فرآیند خشک کردن، گوجه‌های خشک از لحاظ مواد مغذی به اندازه‌ی گوجه‌های تازه سالم و غنی هستند. در ادامه‌ی این مطلب به خواص گوجه خشک برای سلامتی انسان می‌پردازیم.

مصرف گوجه خشک چه مزایایی برای سلامت انسان دارد؟

گوجه خشک منبعی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

گوجه خشک حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان و به ویژه، آنتی اکسیدانی بنام لیکوپین است. آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در سلامت بدن انسان دارند. در بدن انسان موادی به نام رادیکال‌های آزاد وجود دارند. رادیکال‌های آزاد یکی از فراورده‌های جانبی فرایندهای شیمیایی در بدن هستند، اما مقدار زیاد آنها می‌تواند به سلول‌های بدن ما آسیب زده و ریسک بروز برخی از بیماری‌ها (مثل آرتروز، سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی) را افزایش دهد. ۱۰۰ گرم گوجه خشک حاوی 101.8 میلی‌گرم ویتامین C و 1.286 میلی‌گرم ویتامین A است که هر دوی این ویتامین‌ها آنتی‌اکسیدان هستند.

لیکوپین یک نوع ویتامین A است که به میزان قابل‌توجهی در گوجه خشک وجود دارد. بررسی‌های زیادی در مورد اثر لیکوپین بر بدن انسان انجام شده است و برخی از این تحقیقات نشان می‌دهند که لیکوپین می‌تواند ریسک ابتلا به برخی از سرطان‌ها (مثل سرطان مری و پانکراس) را کاهش دهد. نتایج برخی پژوهش‌های دیگر هم بیانگر آن است که لیکوپین می‌تواند از پوست بدن در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند. گوجه خشک منبع خوبی برای رساندن این آنتی‌اکسیدان به بدن انسان است و با مصرف گوجه خشک به راحتی می‌توان این آنتی‌اکسیدان را جذب کرد.

تاثیر مصرف گوجه خشک بر تقویت قوه‌ی بینایی

همانطور که گفتیم گوجه خشک حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی از جمله ویتامین A است. ویتامین A برای تقویت قوه‌ی بینایی مفید است و بعلاوه بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی نیز تاثیر دارد. گوجه خشک متشکل از سه نوع ویتامین A از جمله لیکوپین، لوتئین و زآگزانتین است. لوتئین و زآگزانتین ریسک ابتلا به بیماری‌های چشمی مربوط به افزایش سن (مثل آب مروارید و تباهی لکه زرد) را کاهش می‌دهند.

تاثیر مصرف گوجه خشک بر تقویت قوه‌ی بینایی

افزایش سلامت قلب با مصرف گوجه خشک

همانطور که گفتیم گوجه سبز حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند التهاب رگ‌های خونی را کاهش دهند و به این طریق، سلامت قلب را افزایش دهند. همچنین، مصرف گوجه خشک به میزان مناسب باعث می‌شود تا فرد ۶ درصد از کلسیم و ۲۵ درصد از منیزیمی که باید روزانه به بدن خود برساند را دریافت کند. کلسیم و منیزیم در حفظ سلامت قلب دو عنصر مهم هستند. کلسیم می‌تواند انقباض ماهیچه‌های قلب را تحریک کند. از سوی دیگر، نقش منیزیم انبساط ماهیچه‌های قلب و برگرداندن آنها به حالت استراحت است. به این ترتیب، منیزیم می‌تواند ریتم ضربان قلب را در حالت طبیعی نگه دارد. همچنین، کلسیم و منیزیم انقباض و انبساط رگ‌های خونی را نیز تنظیم می‌کنند. به این ترتیب در تنظیم فشار خون نیز موثر هستند.

افزایش سلامت قلب با مصرف گوجه خشک

گوجه خشک و تقویت استخوان‌ها

مصرف ۱۰۰ گرم گوجه خشک علاوه بر رساندن ۶ درصد از میزان مورد نیاز کلسیم می‌تواند تقریبا ۲۵ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم و 27 درصد نیاز روزانه‌ی بدن به فسفر را تامین کند. دو عنصر کلسیم و فسفر در بدن با یکدیگر ترکیب شده و ماده‌ی معدنی اصلی در ساختن استخوان‌ها را به وجود می‌آورند که به آن هیدروکسی آپاتیت می‌گویند. منیزیم بعلاوه باعث افزایش تراکم استخوان‌ها می‌شود و ریسک بروز پوکی استخوان در افراد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مصرف گوجه خشک میزان قابل توجهی از این مواد معدنی را به بدن می‌رساند. برای خرید زردآلو خشک سری به به حاجی بادمی بزنید.

گوجه خشک و تقویت استخوان‌ها

تقویت سیستم ایمنی با مصرف گوجه خشک

گوجه خشک حاوی مقدار زیادی ویتامین C است. ویتامین C علاوه بر داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی و پیشگیری از برخی از بیماری‌های سرطانی، می‌تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مفید باشد. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شوند. برای مثال، سیگار کشیدن، استرس و چاقی مفرط از جمله این عوامل هستند. مصرف ویتامین C می‌تواند میزان این ویتامین در بدن را افزایش داده و سیستم ایمنی را تقویت کند. همچنین، مصرف ویتامین C می‌تواند دوره‌ی بیماری سرماخوردگی را نیز کاهش دهد و شدت برخی از مشکلات ناشی از بیماری‌های سینه پهلو و عفونت‌های ریوی را کمتر کند. مصرف گوجه خشک در رژیم غذایی روزانه می‌تواند به شما در جذب مقادییر کافی ویتامین C کمک کند.

گوجه خشک و افزایش سلامت سیستم گوارش

۱۰۰ گرم از گوجه خشک حاوی بیش از ۴۰ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به فیبر غذایی است. فیبر غذایی نقش مهمی در سلامت سیستم گوارشی بدن انسان دارد. گوجه خشک بعلاوه دارای فیبر نامحلول و فیبر محلول است؛ البته میزان فیبر نامحلول در گوجه خشک بیشتر از فیبر محلول آن است. مصرف فیبر نامحلول می‌تواند برای مشکل یبوست بسیار مفید باشد. فیبر نامحلول باعث می‌شود که آب جذب مدفوع شده و به این صورت، حرکت آن در روده‌ی بزرگ آسان‌تر شود. به این ترتیب گوجه خشک به خاطر داشتن فیبر نامحلول می‌تواند برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید باشد.

گوجه خشک و افزایش سلامت سیستم گوارش

چطور گوجه خشک درست کنیم؟

می‌توان گفت درست کردن گوجه خشک کار تقریبا آسانی است. اگر ترجیح می‌دهید خودتان در خانه گوجه خشک درست کنید می‌توانید از روش زیر استفاده کنید.

درست کردن گوجه خشک با استفاده از فر گاز

تهیه گوجه‌های مناسب و آماده کردن آنها: برای درست کردن گوجه خشک باید گوجه‌های تازه را از بازار تهیه کنید. شما می‌توانید گوجه‌ها را از وسط به دو نیم قاچ کنید و یا به صورت ورقه‌های نازک درآورید. سپس، برش‌های گوجه را روی ظرفی بگذارید که با پارچه یا کاغذ روغنی پوشانده شده باشند و کمی نمک به آنها بپاشید.

قرار دادن فر گاز روی درجه حرارت مناسب و گذاشتن گوجه‌ها در آن: برای اینکه گوجه‌ها به آرامی خشک شوند و آب آنها سریعا از بین نرود، بهتر است دمای فر را روی ۲۵۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید. پس از گرم شدن فر می‌توانید گوجه‌ها را درون آن بگذارید. برای خشک کردن گوجه‌ها در این دما باید کمی صبور باشید. معمولا خشک شدن گوجه مدت زمانی حدودا 2.5 تا 3.5 ساعت طول می‌کشد. بسته به سلیقه‌ی خود می‌توانید در زمان دلخواه گوجه‌های خشک شده را از فر بیرون بیاورید.

درست کردن گوجه خشک با استفاده از فر گاز

نحوه نگهداری و مصرف گوجه خشک

گوجه خشک را می‌توانید در یخچال و در ظرفی دربسته نگهداری کنید. البته اگر می‌خواهید گوجه خشک‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگهداری کنید می‌توانید آنها را درون نایلون زیپ‌دار ریخته و درون فریزر بگذارید. در این صورت، مدت ماندگاری آنها تا ۳ ماه امتداد خواهد یافت. برای مصرف گوجه خشک نیز روش‌های متنوعی وجود دارد. از گوجه خشک می‌توان در سالاد، پیتزا، پاستا، ساندویچ، سوپ و غیره استفاده کرد. برخی از دستورهای غذایی شما را ملزوم می‌کنند تا به گوجه خشک آب اضفه کنید. افزودن آب به گوجه خشک کار آسانی است. شما می‌توانید به مدت ۲ ساعت آنها را در یک ظرف آب گرم قرار داده و روی آن ظرف را بپوشانید.

نحوه نگهداری و مصرف گوجه خشک

خرید گوجه خشک از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی

خوردن گوجه خشک و مصرف آن در برنامه غذایی مزایای زیادی برای سلامتی بدن دارد و نحوه تهیه و مصرف آن نیز بسیار راحت است. اگرچه گوجه‌ی تازه در تمام طول سال موجود است اما با تهیه‌ی گوجه خشک همیشه و در هر زمان به آن دسترسی خواهید داشت. پیشنهاد ما به شما این است که از مصرف گوجه خشک در رژیم غذایی خود غافل نشوید و طعم بی‌نظیر آن را به سوپ و انواع دیگر غذاهای خود اضافه کنید. اگر فرصت کافی برای درست کردن گوجه خشک ندارید به راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. ما هم به شما خرید گوجه خشک باکیفیت از فروشگاه اینترنتی حاجی بادومی را پیشنهاد می‌کنیم تا محصولات مورد نظر خود را در بسته‌بندی‌های کاملا بهداشتی و ضد کرونا تحویل بگیرید. ضمنا برای اطلاع از قیمت آلو شابلون خشک و سایر میوه های خشک می‌توانید به حاجی بادومی مراجعه کنید.